Конференцията „Технологии и право“ се проведе успешно

На 30 октомври 2024 г. в хибриден формат се проведе този научен форум на Юридическия факултет (ЮФ), посветен както на Деня на народните будители 1 ноември, така и на годишнини на водещи изтъкнати преподаватели в ЮФ – наши съвременни будители. Преподавателите са проф. дюн Васил Мръчков, през тази година навършил 90 г., също и отбелязалите своите 70-годишнини проф. д-р Поля Голева, проф. д.ю.н. Йонко Кунчев и доц. д.ю.н. Красен Стойчев. Повечето от тях са създатели на ЮФ, като и досега се включват с желание в обучението на студентите.

Деканът на ЮФ доц. Даниела Дончева припомни накратко постиженията на юбилярите, приветства тях и участниците и откри конференцията[1]. Пленарният панел с модератор гл. ас. д-р Кристиан Райчев беше посветен на историческия, конституционен и социално-икономически контекст на технологиите и правото. Докладчиците анализираха общи аспекти от областта на развитието на правото – например гаранциите за конституционното право на труд при навлизането на изкуствения интелект; Европейския портфейл за дигитална самоличност като революционен инструмент за упражняването на права по електронен път; изучаването и преподаването на римското право в епохата на новите технологии.

Нужните интердисциплинарни измерения по разискваната тематика дойдоха от докладите за системите с изкуствен интелект като помощ и ограничение, както и доклада за социологическите ракурси на технологиите, иновациите и правата на собственост. В този панел намериха място и доклади, разискващи тематика от отделни области на правото като например за технологиите за повишаване на активността при гласуване в България; за аспекти на трудовото информационно право; за отговорността при използване на изкуствен интелект в медицината; за медиацията в електронна среда и други.

Разискванията на разнообразна тематика продължиха в следващите два панела, протекли паралелно след обяд. Представените доклади по време на втория панел ,,Сигурност, публично право и технологии“ с модератори доц. д-р Антония Илиева и гл. ас. д-р Благой Делиев констатираха две тенденции. От една страна е налице висока скорост на развитие на новите технологии, а от друга – перманентно догонване от страна на правото. Изнесените доклади бяха посветени на големи въпроси за балансирането на уредбата между тази на Европейския съюз и на държавите членки в светлината на цифровизацията, както на отражението на цифровизацията на защитата на основните права и на изборния процес. Беше отделено внимание на различните подходи на прилагане на информационните и комуникационни технологии в консервативни области на публичното право, каквито са нормотворческият процес и дори сключването на международни договори. Не бяха подминати и редица актуални въпроси, свързани с прилагането на новите технологии в областта на данъчното право и на наказателното право и процес. Идеята, която бе застъпена от повечето участници в панела беше, че технологиите са както на обект на правото, така и основен негов инструмент за осъществяване на регулативната му функция.

Ползотворна дискусия предизвика докладът, посветен на перспективите пред висшето юридическо образование. Участниците се обединиха от нуждата от един балансиран подход в юридическите факултети за препотвърждаването на онези традиции, които имат своя безспорен успех,  но също и за скъсване с определени стигми и догми от миналото. Последните имат своето деконструктивно значение за развитието на висшето образование и достъпа до юридическа професия.

В третия панел „Технологии, частно право и решаване на спорове“ с модератор гл. ас. д-р Александър Александров участие взеха преподаватели, практикуващи юристи и специалисти с познания в различни области (икономика, право и информационни технологии). Презентациите на участниците бяха по проблемите на цифровизирането на изворите на правото и въпроса за автентичността на копията; за влиянието на технологиите в облигационното право (например при сключването на договори); за сигурността при посредничество в сделките с недвижими имоти; за отговорността за причиняването на вреди в исторически план, при използването на изкуствен интелект и при използването на сайт.

С оглед на развитието на новите технологии и навлизането на изкуствения интелект във все повече области на живота бяха представени теми, свързани с предизвикателствата по отношение на правото на авторство; на закрилата на софтуера с отворен код и лиценза за използването му. Коментирана беше и правната защита на домейн.

Презентацията, посветена на правно-организационните форми на труда и капитала в епохата на добавената стойност, анализира фигурите на предприятието ползвател и на дружеството с променлив капитал. Засегнаха се въпроси на социалното подпомагане в България и необходимостта от неговото усъвършенстване. В последната част от панела съвременното развитие на технологиите се постави в контекста на гражданския процес. Стана дума и за новата автоматизирана информационна система за несъстоятелност и стабилизация към Министерство на правосъдието.

Денят на конференцията беше ползотворен и даде нови знания, както и вдъхновение у аудиторията. Така например, някак неусетно участниците бяха пренасяни в различни исторически епохи. Бяха разяснени технологиите за съхранение на документи от епохата на ХII таблици (първоначално изписани върху дърво, по-късно – върху бронз), други документи са съхранявани на папирус, като се обърна внимание на перспективите при съхранение на данни и документи в електронни контейнери, които да дават необходимата сигурност при промяна на софтуер и хардуер.

Бяха представени близо 40 доклада от общо около 45 докладчици, като един от тях беше от Италия. Институциите и организациите, в рамките на които работят отделните участници, са над 16 – сред тях университети, институти на БАН, държавни учреждения и фирми. Очаква се предаването на докладите до края на м. ноември, след което те ще бъдат публикувани в научнорецензирано издание. 

Събитието се проведе с подкрепата на ,,Явлена“ АД и на Факултетния студентски съвет, за което организаторите благодарят.

С най-добри пожелания към нашите будители и учители!


[1] Програма, резюмета и друга информация за събитието се откриват на https://law.uni-plovdiv.bg/bg/2024/04/11/научна-конференция-технологии-и-прав/