Научни трудове на ЮФ – т. 5
На вниманието на читателя се предоставя петият том от Научните трудове на ЮФ на ПУ ,,Паисий Хилендарски“. Те са място за изява главно на изследователите от Юридическия факултет. Сред тях без съмнение се включват и докторантите. Като се отчита специфичната насоченост на трудовете, тук предпочитателно се публикуват научни съчинения от типа на студиите. Томът своеобразно отбелязва множеството кръгли годишнини, настъпили през 2023 г. и значими за областта на правото и общността на Пловдивския университет. Сред годишнините на бележити личности са 160 г. от рождението на писателя и юриста Алеко Константинов, както и 150 г. от рождението на професора юрист и общественик Йосиф Фаденхехт. Немалко са и годишнините от важни правни актове – 130 г. от влизането в сила на първия български Закон за задълженията и договорите (отм.); 90 г. от обнародването на Закона за юридическите лица (отм.); 75 г. от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека на ООН; 50 г. от обнародването на Закона за нормативните актове; не на последно място – 30 г. от обнародването на действащите и днес основни закони, закрилящи интелектуалната собственост – Законът за авторското право и сродните му права и Законът за патентите и регистрацията на полезните модели.
Правото в XXI век – предизвикателства и перспективи
The Law in the 21 st Century – Challenges and Perspectives
Сборникът е научно рецензирано издание, посветено на 30 годишнината от създаването на Юридическия факултет на Пловдивския университет, отбелязана с множество събития през цялата 2022 година. Ключово от тях е едноименната на сборника международна научна конференция.
Докладите от конференцията са близо 80, като са традиционно разпределени в шест панела (един пленарен и пет тематични, следващи традиционните деления в правните изследвания). Публикациите са на български и английски език, с обем около 1000 страници, поместени в два тома. Авторите са освен от България и от още седем държави (Великобритания, Швейцария, Италия, Албания, Полша, Република Северна Македония и Армения).
The Proceedings is a peer-reviewed publication dedicated to the 30th anniversary of the Law Faculty at University of Plovdiv, celebrated with numerous events throughout 2022. The key event among them is the international scientific conference having the same name as the proceedings.
The conference papers number nearly 80, and are traditionally divided into six panels (one plenary and five thematic, following traditional divisions in legal studies). The publications are in Bulgarian and English, counting about 1000 pages, placed in two volumes. Authors are from Bulgaria and seven other countries (UK, Switzerland, Italy, Albania, Poland, Republic of North Macedonia and Armenia).
Брак и отношения между съпрузите
Книгата представя 13 научни дискусии по спорни въпроси на брака и отношенията между съпрузите. Въпросите са подбрани с оглед на тяхната актуалност и значимостта им за развитието на правото. Отделено е внимание не само на споровете относно съдържанието на действащото законодателство, но и на тези за посоката, в която българското семейно право трябва да се развива.
Положителната и отрицателната теза по всеки един от дискусионните въпроси са подробно развити от отделни автори. Понякога положителната и отрицателната теза почиват на коренно различна философия и принципи и изглежда не могат в нищо да се срещнат. В други случаи опонентите споделят някои идейни и ценностни ориентири, което води до известно сближаване на техните позиции. Оценката на изводите и предложените аргументи е оставена на читателя. Целта на съставителите е да го направят съпричастен на дебата по дискутираните въпроси и да му позволят по-лесно да се ориентира в него.
Авторите (дискутанти) са университетски преподаватели от почти всички юридически факултети в страната, изследователи от БАН, практикуващи юристи (съдии, адвокати, юрисконсулти) и правозащитници. Разнообразният профил на участниците в дискусиите е гаранция за това, че в книгата може да бъде открита богата палитра от подходи и идеи, които ще направят четивото интересно и полезно за изключително широк кръг читатели.
Научни трудове на ЮФ – т. 4
На вниманието на читателя се предоставя четвъртият том от Научните трудове на ЮФ на ПУ ,,Паисий Хилендарски“. Първите три тома са издадени съответно за годините от 2000 до 2002. Някак неусетно от последния им том минаха двадесет (!) лета.
Начинанието да се възстанови издаването им е отдавна замислено. Времето за реализацията му настъпи сега, като стремежът на инициаторите е страниците на научните трудове да са място за изява главно на преподавателите и изследователите от Юридическия факултет. Сред тях без съмнение се включват и докторантите. Като се отчита специфичната насоченост на трудовете, тук предпочитателно се публикуват научни съчинения от типа на студиите.
Поводът-катализатор за възстановяването на издаването на Научните трудове са множеството кръгли годишнини, които отбелязва общността на Пловдивския университет през 2021 и 2022 г. През миналата година се навършиха 60 години от основаването на Университета. През тази празнуваме 300 години от рождението на Св. Паисий Хилендарски и 260 години от написването на Неговата История славеноболгарская. Не на последно място, през настоящата 2022 година честваме30 години от създаването на Юридическия факултет.
70 години Закон за задълженията и договорите
Както е известно, националната ни правна система до момента няма свой граждански кодекс. Всеки български юрист обаче признава кодификационната роля на Закона за задълженията и договорите, който наскоро отбеляза 70 години от влизането си в сила. Текстовете му са претърпели над 20 изменения и допълнения. В сравнение с поправките на други основни нормативни актове обаче броят им не е голям и от тази гледна точка ЗЗД се радва на известна стабилност.
Книгата предлага съчинения на български и чуждестранни автори, групирани в три тематични кръга. В първия се разглеждат историческите аспекти. Вторият е посветен на въпроси, имащи основна уредба в самия ЗЗД. Третият анализира хипотези, уредени от други (местни или чуждестранни и/или наднационални) закони, но свързани с режима на ЗЗД. Изкушеният от въпросите на гражданското и облигационното право юрист ще открие на страниците на книгата отговори на много интересни въпроси от теорията и практиката.
Повечето материали са представени на международен научен колоквиум по темата, организиран през есента на 2021 г. от екип изследователи от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Придобиване на вещни права чрез конститутивни съдебни решения
ПРОЛЕТНИ ПРАВНИ ДНИ
Сборникът „Пролетни правни дни“ беше замислен като резултат от конференция със същото име, която трябваше да се проведе през март 2020 г. Провеждането на този академичен форум беше възпрепятствано от пандемията Ковид-19. Проявата целеше да популяризира Юридическия факултет на Пловдивския университет като авторитетна научна и образователна институция.
Тази цел се преследва и с настоящия сборник, на чиито страници са поместени доклади с тематика от всички области на правото, както и интердисциплинарни изследвания. Тъй като обемът му е огромен за едно книжно тяло, научните трудове са подредени в два тома.
В първия том читателят ще открие доклади от областта на теорията и историята на правото, гражданскоправните науки и международноправните науки.
Във втория том са публикувани доклади от областта на публичноправните науки и наказателноправните науки.
СУБЕКТИВНО ПРАВО И ПРАВНА СВОБОДА
Във времето, в което живеем, е по-скоро неясно нито какво представлява либерализмът, нито какъв е смисълът от тази политическа и правна идеология. Това, което днес се вижда на общественополитическата сцена, прилича повече на картина на Салвадор Дали, произведена в състояние на трансцедентност на човешкото съзнание. Ефектът от нея е, че голяма част от обществото, неразбирайки сюрреализма, се опитва да го заклейми и да се върне в миналото, където той не съществува. Друга част пък, заслепена от гениалността на автора, забравя, че гледа изкуствено създаден образ, а не живата реалност. Верният път напред едва ли се намира в перспективата на която и да е от тези две гледни точки. Тази книга също не може да предложи подходяща перспектива в това отношение. Тя обаче би могла да помогне на читателя да се ориентира в многообразието от идеи относно възникването, развитието и практическото приложение на някои от правните фундаменти на либералното общество от епохата на Просвещението до края на XX в. И все пак подходът на автора не е нито исторически, нито сравнителен, нито догматичен. В хода на изложението читателят може да намери едно обосновано, специализирано и професионално обяснение на юридическата роля на понятието за правото в субективен смисъл и на намиращата се в неговото ядро всепоглъщаща идея за свободата.
Финансово – Бюджетно право – Седмо преработено и актуализирано издание – Кратък курс – Казуси
Настоящото издание е съкратена и същевременно обогатена версия на учебника по финансово/бюджетно право – той обхваща и изяснява в синтезиран вид основните институти на финансовото/бюджетното право, както и съдържа казуси с техните решения.
Финансовото/бюджетното право е наука за управлението на публичните финанси и в частност на държавния бюджет. Теорията е във финансовото право. Практиката е в данъчното право. Данъкът е конститутивен елемент на публичните финанси – не можеш да се справиш с ДП, ако не си овладял Ф/БП. Една добра теория е предпоставка за добра практика. Познаването на финансовите процеси, на финансовите правни норми и на механизма на тяхното действие е необходимост не само за юристите и икономистите, но и за държавните органи, за всеки предприемач и гражданин.
В настоящото издание на учебника е обособен Дял втори: Контрол за законност в сферата на бюджета. По този начин се подчертава изключителното значение на контрола за стабилността на бюджетната система и на финансовата система като цяло. Разработена е и нова точка на § 1, глава трета: Механизъм за управление на публичните финанси.
Разработените казуси, вкл. решенията на КС и на ВАС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
ИЗСЛЕДВАНИЯ, ПОСВЕТЕНИ НА НЕМОРАЛНИТЕ ДОГОВОРИ В НАЦИОНАЛНИТЕ ПРАВНИ СИСТЕМИ В ЕВРОПА
ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ В ПРАВОТО
„Конституционното правосъдие и защитата на основните права“, автор гл. ас. д-р Радослава Янкулова
Настоящата книга е посветена на защитата на основните права като водещо направление в дейността на съвременните конституционни юрисдикции. Осъзнаването, че ефективната правна (съдебна) защита е съставен компонент на правовата държава, но едновременно с това и същностно изискване за всяко демократично общество, е едно от достиженията на европейското правно наследство. Всичко, което прави правата и свободите осъществими и закриляни, е израз на демокрацията. Оттам и властта за упражняване на контрол върху законите за тяхното съответствие с гарантирани в Конституцията права е демократично легитимна.
Защитата на основните права е смисъл и цел на функционирането на всеки конституционен съд, а механизмите за поставяне в ход на контрола за конституционност и от отделния гражданин способстват за постигането на тази цел на практика. В книгата подробно са разгледани формите на непряк и пряк достъп на гражданите до конституционно правосъдие.
Основният акцент е поставен върху института на конституционната жалба и нейните проявления в сравнителноправен аспект. Направен е опит да се очертаят параметрите на бъдещо въвеждане на конституционна жалба в правния ред на Република България.
Книгата може да се ползва от студенти, академична общност, органи на законодателната, съдебната и изпълнителна власт.
„Правен режим на обществените поръчки по ЗОП“, автори: гл. ас. д-р Антония Илиева и Пенчо Станкулов
Настоящото ръководство обхваща ключови моменти в нормативната уредба на обществените поръчки в Република България, въз основа на които се допускат най-често грешки, пропуски и нарушения от страна на субектите по ЗОП, управляващите органи и бенефициерите по ЗУСЕСИФ.
В самостоятелен дял в съдържанието му е включен актуален списък със стандарти и разяснения по тях.
Представена е и селектирана извадка на съотносимата практика на съдилищата в Република България и Комисията за защита на конкуренцията по разглежданата проблематика.
Книгата е подходяща, както за практици, възложители, техни служители, кандидати и участници в обществени поръчки, така и за всички лица, получаващи средства от европейските фондове и програми, с оглед на задължението да разходват тези средства по реда на ЗОП.
Ръководството е подходящо и за студенти, академичната общност, органите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт и всеки с интерес към материята.
„Юридическо задържение“, автор доц. д-р Бойка Чернева
Книгата представлява опит да се поставят проблеми на съвременната теория на правото през призмата на понятието за юридическо задължение. Задълженията на личността имат своите морални, политически и юридически основания. Нормативният характер на юридическото задължение като мяра на дължимо поведение и начините за институционализиране на социалните задължения в правото са негови особености.
Юридическото задължение има различни проявления. Едни задължения сe институционализират в правото за всички субекти. Други задължения се установяват за определен субект на правото като специални. Задълженията проявяват особености в рамките на частното и публичното право. Съществуват и особени юридически задължения: положителните задължения, задълженията за упражняване на субективно право и автоотнасящите се задължения.
Юридическите задължения неизменно се свързват със субективните права. Отношенията между тях протичат на различни нива и в различна форма. Те надхвърлят представата за традиционната корелативна връзка. Задълженията и правата не са подчинени едно на друго. Връзката между между тях се осъществява в рамките на правния статус на лицата или обхваща правните сфери на два и повече субекти.
„Унищожаемост на договорите поради измама“, автор д-р Ангел Шопов
На вниманието на читателя се предлага първото самостоятелно изследване у нас на измамата като основание за унищожаемост на договорите. То е посветено на три ключови проблема – на понятието за измама, на нейния фактически състав като порок на волята и особени хипотези.
Изследванията по темата ясно открояват нейния двулик характер. От една страна, измама е налице само ако съществува грешка, която е и отделен порок на волята, в съзнанието на измамения. Анализира се сериозната близост (но не и припокриване) между измамата и грешката, както и значението на видовете грешки за приложното поле на измамата.
От друга страна, характерно за измамата е, че тази грешка е резултат от морално укоримо поведение, извършено най-често от другия съдоговорител. Това поведение има деликтна окраска и налага паралел с други основни гражданскоправни институти (най-вече на отговорността). Изследвана е например връзката между режима на преддоговорната отговорност и измамата. На места анализът дори „надскача“ границите на гражданското право – при сравнението между гражданската и наказателната измама.
Проблематиката е класическа за гражданското право. Вижданията на нашата правна наука и изводите, формирани от практиката, са „сверени“ с основните положения на водещата съвременна чуждестранна теория и практика по унищожаемостта поради измама. В книгата са взети предвид и уредбите на измамата, съдържащи се в по-важните източници на soft law.
Ако грешката се сочи като най-важния, измамата е може би най-зрелищният и разпознаваем порок на волята.
„Предприятието ползвател на работници за временна работа“, автор доц. д-р Ярослава Генова
Книгата представя първото за България цялостно изследване, посветено на предприятието ползвател на работници или служители, изпратени му за временна работа по реда на Раздел VIIIв, глава V от Кодекса на труда. Тя предлага концептуален поглед върху понятието за предприятие ползвател. Съдържа подробен правен анализ на неговите трудови права и задължения към „външния персонал”, чиято работна сила е обект на използване. Акцентира върху проблемите, на които се е натъкнала съдебната практика, до момента във връзка с участието на предприятията ползватели на пазара на труда.
Книгата е предназначена за всички, които се интересуват от съвременното трудово право. Ориентирана е също към юристите и специалистите по човешки ресурси, които в дейността си се сблъскват с проблемите на временната работа.
„Възбраната“, автори д-р Ивайло Василев и д-р Димитър Иванов
Изследването е посветено на възбраната в изпълнителното производство и възбраната в производството по вписване.
Темата представлява интерес както за правната теория, така и за практикуващите юристи.
Изпълнителното производство получи нов импулс с приемането на Закона за частните съдебни изпълнители (ДВ бр. 43/2005 г.) и може да се каже, че всяко ново изследване в тази материя се приема с внимание.
Същото може да се каже и за вписването, което години наред прави опити да премине от персоналната към реалната система.
И в този смисъл всяко ново четиво, което осветлява проблемите на вписването, се приема с интерес.
„Казуси по търговско право“, автор д-р Жана Колева
Сборникът предлага казуси, чието разпределение следва систематиката на ТЗ. При търсенето на правилно решение на поставения правен проблем погледът се насочва и към други институти на частното право. Сборникът се стреми да насърчи разбирането на материята на търговското право и връзките му с останалите дялове на частното право. Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва още казуси, давани на държавен изпит по гражданскоправни науки в ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ от 2016 г. до 2018 г. Поради значението им за студентите те са представени с разрешения.
В сборника са поместени относими към въпросите по казусите постановления на пленума на ВС, тълкувателни решения и решения на ВКС и ВС. За улеснение на читателя тълкуваните в съдебната практика правни норми са систематизирани по своя източник и представени в нарочен указател.
Под научната редакция на проф. д-р Поля Голева и проф. д-р Григор Григоров.
Правен режим на пчеларството и свързаните дейности
Сборник публикации по студентски проект СП-17-ЮФ-022, финансиран от НПД, издаден от университетското издателство.
Ръководител: доц. д-р К. Пехливанов, Участници: д-р Ивайло Василев, студенти Иван Кърчев, Габриела Райнова, Елеонора Димитрова.
Помагалото обединява публикации по студентски проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Университета, главно на студенти, но и на преподаватели от ЮФ.
Сборникът има изключителна практическа насоченост – да бъде настолно четиво на пчеларите за уредбата на тяхната дейност.
Тъкмо това е направило помагалото особено ценно и търсено от тях, което е атестат за сериозен успех на издадената книга.
„Казуси по семейно и наследствено право. Второ допълнено издание“ – автори д-р Димитър Топузов и доц. д-р Велина Тодорова
Сборникът предлага казуси и подбрана тълкувателна практика. Всеки от тематично обособените 75 казуса поставя въпроси от разнообразната материя на семейното и наследственото право, като се търсят практически значимите връзки с основни институти на останалите дялове на частното право.
Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва и подбрани
казуси, давани през последните няколко години на държавни изпити по гражданскоправни науки. Поради относително по-голямата им важност, тези казуси са представени с разрешения. Поместената съдебна практика е с основополагащо значение за осмислянето на основни институти на семейното и наследственото право. Макар и сравнително достъпни днес, без актуалните пояснителни бележки, които сборникът предлага, голяма част от постановленията и тълкувателните решения на ВС и ВКС биха представлявали истинско изпитание за студентите, доколкото прилагането им се предхожда от предварителна проверка за актуалност с оглед на действащата уредба.
„Юридически лица с нестопанска цел. Гражданскоправен режим“, автори проф. д-р Поля Голева и доц. д.ю.н. Красен Стойчев
Книгата е посветена на гражданскоправната уредба на сдруженията и фондациите според действащото към 1 януари 2018 г. българското право. В нея са анализирани както общите им характеристики в качеството им на юридически лица с нестопанска цел, така и спецификите в техния правен режим. Специално внимание се отделя на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза. Предмет на анализ също така е и новият режим на вписването им в Агенцията по вписванията и на допустимата стопанска дейност. На фона на богата съдебна практика, натрупана през периода от приемането на Закона за юридическите лица с нестопанска цел досега, в книгата се обсъждат интересни и дискусионни въпроси относно юридическия статус, управлението и дейността на сдруженията и фондациите. Като приложение в книгата са включени и международни принципи, които управляват и защитават гражданското общество.
Книгата е полезна за съдии, длъжностни лица в Агенцията по вписванията, адвокати, студенти по право, както и за всички граждани и организации, интересуващи се от правния режим на сдруженията и фондациите у нас.
„Екологично право. Обща част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
„Екологично право. Специална част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
Настоящото учебно ръководство има предназначението на основа за подготовката на студентите по едноименната учебна дисциплина. Направен е опит за кратко и съдържателно разглеждане на темите от общата част на българското екологично право при отчитане на международното публично екологично право и на правото на Европейския съюз по околната среда, които трябва да бъдат предмет на самостоятелни учебни дисциплини. Изложението е организирано при отчитане на традициите и е своеобразно (скромно) продължение на курса по екологично право на неговия основоположник – акад. Петко Стайнов в книгата му „Защита на природата (правни изследвания)“ от 1970 г.
Специалната част на настоящото учебно ръководство е посветена на правната защита на отделните природни ресурси, както и на някои видове дейности, които оказват значително въздействие върху околната среда.
При разработването на това учебно ръководство са съобразени литературата, законодателството и съдебната практика към 22.03.2019 г. Авторът се надява, че то ще представлява несъмнен интерес не само за студентите, но и за учените и практикуващите специалисти.
Сборник „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“ – съставители доц. д-р Стоян Ставру, д-р Димитър Топузов, докт. Николай Павлевчев
Сборникът от почти 500 страници съдържа 17 статии, систематизирани в 5 тематични раздела, посветени на проблемите на неоснователното обогатяване, включително на историческите, общотеоретичните, частноправните и публичноправните аспекти на неоснователното обогатяване.
По-голямата част от статиите бяха представени на проведената на 19.10.2018 г. конференция „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“, организирана от Професионален сайт „Предизвикай правото!“ и Съюза на съдиите в България.
Както на конференцията, така и на страниците на сборника може да се отбележи солидно пловдивско участие.
Сборник „Право и културни ценности“ – съставители проф. д-р Ирена Илиева и д-р Гергана Гозанска
Сборникът е съвместно издание на ЮФ и Института за държавата и правото на БАН. На повече от 600 страници книгата предоставя достъп до 28 материала, изследващи най-разнообразни аспекти от посочената област. Тематично те са разпределени в четири раздела.
Първият е посветен на международните и сравнителноправните проблеми, които поставят културните ценности, вторият раздел – на теоретико- и историкоправните аспекти по посочената тема.
Третият и четвъртият раздел разглеждат съответно публичноправните и частноправните измерения на защитата на културните ценности.
Повечето от публикуваните в сборника съчинения бяха представени на международен форум, проведен в края на 2018 г. в Пловдивския университет.
Българското семейно и наследствено право е вече част от Международната енциклопедия по право на издателство Клувър
Излезе от печат монография на английски език, посветена на българското лично, семейно и наследствено право, която допълва каталога на националните правопорядъци, представени в Международната енциклопедия по Семейно и наследствено право на издателство Клувър, Нидерландия. Автори на монографията са доц. д-р Велина Тодорова и гл. ас. д-р Димитър Топузов от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ и доц. д-р Стоян Ставру от Института по философия и социология при БАН. Авторският екип работи под общото научно и методическо ръководство на доц. Тодорова. Редактор на книгата е изтъкнатият европейски учен проф. Уолтър Пинтенс от изследователския университет в Льовен, Белгия.
Съдържателно монографията обхваща четири основни части, в които последователно са разгледани основните институти на българското лично, семейно, имуществено-брачното и наследствено право. Автор на първа част, в която са представени въпросите на правосубектността, гражданската регистрация, личните права и статута на лицата с умствени увреждания, е доц. Ст. Ставру. Семейноправната проблематика е анализирана от изследователите от Пловдивския университет. Д-р Д. Топузов разглежда проблемите на брака и фактическото съпружеско съжителство, а доц. Тодорова тези на развода, произхода, осиновяването, родителските права и настойничеството и попечителството. Уредбата на имуществените отношения между съпрузите, на която е посветена част трета, също е изследвана от доц. Тодорова. Наследствените отношения са разгледани от доц. Ст. Ставру и д-р Д. Топузов, като Ставру е автор на изложението, с което се представят общите въпроси на наследяването, приемането на наследството и неговото управление, а Топузов – на анализа на уредбата на наследяването по завещание и по закон.
Търсена е не само научноизследователска, но и практическа насоченост на труда. Освен че служат за академични цели, монографиите от поредицата „Семейно и наследствено право“ на Клувър са предназначени да улеснят работата на практикуващите юристи, в това число съдии, нотариуси, адвокати и длъжностни лица по гражданското състояние, които в днешния мултикултурен свят все по-често се оказват задължени да прилагат чуждестранното материално право.
Сборник „Научни четения, посветени на 140-годишнината от приемането на Търновската Конституция“ – съставител доц. д-р Христо Паунов
През 2019 г. се навършиха 140 години от приемането на Търновската конституция. По този повод катедрите по публичноправни науки и по наказателноправни науки към Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ организираха научни четения, с които отбелязаха 140-годишнината на Търновската конституция.
Настоящият сборник съдържа основните материали, които представиха участниците – учени от юридическите факултети и от други научни институции в страната, а това е безспорен атестат за представителния характер на събитието. Идеята на организаторите, че динамичните процеси на развитие в правото ще предизвикат интерес и по време на научните четения ще може да се разисква разнообразна проблематика, даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни правни отрасли.
В сборника са представени работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Поради мултидисциплинарността на представените материали и значителния брой участници се обособиха четири основни панела (като структурираме по същия начин и съдържанието на настоящия сборник), обхващащи различни области в правната наука: I. Теория и история на правото. Конституционно право; II. Административно право и процес. Данъчно право и процес; III. Наказателно право. Наказателен процес; IV. Правни въпроси в частното и международното право.
Надявяме се, че предложените научни изследвания ще предизвикат професионалния интерес на всички представители на юридическата професия, както и че сборникът ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите по право, така и за практикуващите юристи.
Излезе от печат книгата „Собственост – развитие и перспективи“ на доц. д-р Люба Панайотова
С настоящата книга се прави опит да се погледне напред в развитието на Вещното право, за което се твърди, че настъпва „една нова епоха“. Най-характерен изразител на това развитие е собствеността, но видяна в един широк контекст, а не само като типичен институт на вътрешното вещно право. Собствеността се оказва повлияна както от практиката на конституционните съдилища на държавите в Европа, така и от тази на ЕСПЧ. И понеже ние не живеем в един изолиран свят, а сме част от европейското семейство, то и националните ни системи не могат да игнорират повече появата на едно ново „наднационално“ понятие за собственост, както и наличието на различни системи за защита на собствениците. В книгата е проследено взаимодействието между тези системи за защита в търсене на хармония и баланс, както и по-добро поставяне на фундаменталните човешки права.
Излезе от печат книгата „Конституционно право – сборник с нормативни актове“. Съставител: доц. д-р Христо Паунов
Сборникът отразява развитието на съвременния български конституционализъм. Съдържанието му включва на първо място Конституцията на Република България, като ІV-та поред конституция в историята на суверенната българска държава. Конституцията е в сила от 13 юли 1991 г., вече е с пет поредни поправки през изминалите години и действа като основен и върховен закон, на който другите закони не могат да противоречат. Сборникът включва и ред закони, които развиват принципни положения на Конституцията и регулират обособени части от предмета на конституционното право. Включва и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание като уникален нормативен акт, както и някои подзаконови актове.
Конституционното право създава и регулира устройството и организацията на държавата и „задвижва“ държавната власт. То установява правила, форми и процедури на правотворчеството, регулира принципно взаимодействието между висшите държавни органи. Така конституционното право създава механизмите и закрепва основните начала и конструкции, а смисълът и предназначението на изградената държавна организация в крайна сметка е правата на гражданите да бъдат спазвани и гарантирани.
„Закон-слънце!” – казват юристите. Прочитът и вникването в действащата правна уредба прави от неориентирания човек гражданин, който е наясно със своите права и задължения в обществото. А прочитът и запознаването с действащото конституционно право „изкачва” същия този zoon politikon на покрива на държавата, откъдето може да обхване с поглед и разбиране как тя функционира и съответно да намери своето място.
Сборникът е предназначен за студенти по право (и близки до него специалности) и за практикуващи юристи, за всички, които са изкушени в правото и политиката; за народни представители, местни политици, политически партии, „изборджии“, т.е. за всички активни граждани.
Надяваме се, че сборникът ще е полезен, устоявайки на динамиката в законодателството, което по правило трябва да съответства на принципите на конституционализма.
Проф. д-р Емилия Друмева
Излезе от печат книгата „Действие на вписването по българското вещно право“ на д-р Ивайло Василев
Съдържанието на книгата предлага на читателя анализ на видовете действие на вписването на актове относно имоти – нотариални актове за прехвърляне или учредяване на вещни права, ипотеки, договори за особен залог върху търговско предприятие, възбрани, договори за аренда в земеделието, договори за наем, брачни договори, саморъчни завещания, искови молби и постановените по тях съдебни решения, актове за отказ от вещни права и т.н. Трудът съдържа и изследване на някои от най-съществените въпроси относно общите положения на вписването по българското вещно право – понятие за вписване, производство по вписване, отказ на съдията по вписванията, публичност на вписването и проблемът с добросъвестността на третите лица.
Институтът на вписването е анализиран през призмата на нормативната уредба по сега действащата персонална система на вписване (Закон за собствеността и Правилник за вписванията) и по реалната система на вписване (Закон за кадастъра и имотния регистър и Наредба № 2 от 2005 г. за воденето и съхраняването на имотния регистър), отнасяща се до правния режим на имотния регистър, който все още е в процес на създаване и не е въведен в нито един съдебен район в страната. Представена е най-значимата съдебна практика по изследваните въпроси. Направени са и предложения de lege ferenda за усъвършенстване на законодателството.
Съдържанието на книгата е актуално към м. септември 2018 г.
Автор на книгата е ас. д-р Ивайло Василев от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“. Трудът е особено актуален с оглед на предстоящия конкурс за нотариуси през м. ноември 2018г., поради което би представлявал интерес за всички кандидати. Книгата е полезна и за съдии по вписванията, нотариуси, адвокати, съдии, частни съдебни изпълнители, синдици, юрисконсулти, преподаватели и студенти по право, както и всички практикуващи юристи с интереси в материята на вещното право.
Излезе от печат книгата „Конституционно право“ (5-то допълнено и преработено издание, изд. Сиела) на проф. д-р Емилия Друмева
Четвъртото издание на „Конституционно право“ от края на 2013 г. бързо се изчерпа, което насърчи подготовката на настоящето V-то преработено и допълнено издание, продължаващо представянето на българското конституционно право, както и основни черти на конституционализма по света.
През изминалите оттогава години българският конституционализъм преживя развитие, изпълнено с напрежение, но и с постигани удачни решения. След широка обществена дискусия бе приет и действа нов Изборен кодекс (2014 г.), втори поред в рамките на 3 години, което само за себе си трудно се съвместява с нормотворческата традиция. Но този Изборен кодекс се прилага, вече има изменения и по него са произведени избори за Европейски парламент (2014 г.), предсрочни избори за Народно събрание (2014 г. и 2017 г.), местни избори (2015 г.) и президентски избори (2016 г.), т.е. Изборният кодекс е работещ инструмент, създаден в отговор на справедливата потребност от подобряване на нормативната рамка на изборите и произвеждането им в съответствие с международните стандарти. В същото време дебатът за правилата, по които ние гражданите изразяваме политическата си воля, продължава да вълнува експертите и широката общественост. Конструктивността на този дебат зависи от познаването на характеристиките на различните изборни системи, на техните предимства и недостатъци – все въпроси, които присъстват в книгата „Конституционно право“ още от нейното първо издание и имат развитие в настоящото пето издание. Произведоха се и два национални референдума, което е свидетелство за силна изява на демократичния принцип. Законовата уредба претърпя промени, целящи да улеснят инициативите и резултатно участие на гражданите в пряката демокрация. Конституцията се сдоби с още една „поправка“ (2015 г.), V-та поред, движена от стремежа за по-ефективна съдебна власт: промени се структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет – след ревизията той работи в три формата: съдийска колегия, прокурорска колегия и пленум, със съответните правомощия. С V-тата поправка редом с омбудсмана се добави още един субект – Висшият адвокатски съвет, който да брани гражданите пред Конституционния съд при нетърпимо посегателство от страна на законодателя върху основни права и свободи. Конституционният съд като пазител на върховенството на Конституцията произнесе през изминалите три години интересни решения, покриващи различни сектори на конституционното пространство. В настоящето V-то издание се продължава посочването на водещата съдебна практика след всеки раздел от изложението.
Надявам се, че V-тото издание ще е полезно в динамиката на реалния конституционализъм. В рамките на предстоящето през 2018 г. Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България поема, ще има импулси и насърчение за търсене и постигане на верни отговори и решения за Европа, за държавата ни и за всеки един от нас.
Проф. д-р Емилия Друмева
–
Излезе от печат сборникът „Правото – традиции и перспективи“
Настоящият сборник е посветен на 25-годишнината от създаването на Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. По този повод се състоя Юбилейна научна конференция, като материалите от нея са поместени в сборника. Значителният брой участници и предложените материали дадоха възможност да се обособят няколко панела, обхващащи на практика всички области на правната наука: гражданскоправни, публичноправни, международноправни, теория и история на правото и наказателноправни науки.
В конференцията, проведена на 19 и 20 септември 2017 г. в Пловдив, взеха участие учени от юридическите факултети и научни институции в страната, както и гости от чужбина и това е безспорен атестат за нейния представителен характер. Темата на конференцията беше „Правото – традиции и перспективи“ и тази широка формула даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни отрасли на правото. Представени са работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Целта на редакционната колегия бе да даде място в сборника на всички представени научни доклади, като в някои случаи се извършваха необходимите корекции със съдействието на самите автори. Надяваме се, че настоящият сборник ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите, така и за практикуващите юристи.
Дата на издаване: юни 2018 г.
ISBN: 978-954-28-2625-5
–
Излезе от печат книгата „Несъстоятелност“ на доц. д-р Григор Григоров
Книгата е посветена на режима на несъстоятелността по Търговския закон (ТЗ). В нея за първи път у нас са формулирани основните принципи на производството по несъстоятелност; направен е детайлен анализ на понятието за свръхзадълженост по чл. 742, ал. 1 ТЗ и е изяснен институтът на прекратяване на договори от синдика по чл. 644 ТЗ. Специално внимание е отделено на кредиторите на несъстоятелността, на обхвата и последиците от спирането на съдебни и изпълнителни производства по чл. 637 и 638 ТЗ, на спирането на плащанията като презумпция за неплатежоспособност по чл. 608, ал. 2 ТЗ и на въпросите на послесмъртната несъстоятелност. Анализирани са някои проблеми, свързани с недействителността на сделки и действия по чл. 645 – 647 ТЗ, с прекратяването на участия на несъстоятелния длъжник в търговско дружество и със заличаването на длъжника като правен субект.
При анализа на правната уредба (нерядко неясна или твърде лаконична) са взети предвид регламентацията в чуждите законодателства и чуждестранната доктрина по въпросите на несъстоятелността. Коментирани са и измененията и допълненията в ТЗ, в сила от 3 януари 2017 г., включително новата част пета относно производството по стабилизация на търговец. Анализирана е съдебната практика. Направени са и критични бележки по някои законодателни решения и са обосновани предложения de lege ferenda.
Излезе от печат книгата „Финансово право“ – пето преработено и допълнено издание – на проф. д-р Иван Г. Стоянов
За първи път учебник по финансово право се издава в четири части: обща част, специална част, конституционно правосъдие в сферата на публичните финанси, казуси. Учебникът обхваща и изяснява всички институти на ФП. Особено актуална е глава „Управление на държавния дълг (Правни аспекти)“ – някои западни автори говорят за „планина от дългове“. Това, както и други разработки, придава монографичен характер на учебника. Разработените казуси, редицата решения на ВАС и на КС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Финансовото право съдържа в себе си логическата и сложна връзка между финанси и право. В условията на продължаваща световна финансова криза въпросите на публичните финанси и на финансовото законодателство придобиват особена актуалност.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
Излезе от печат книгата „Предприятието ползвател в индивидуалното трудово право“ на доц. д-р Ярослава Генова
Излезе от печат книгата „Право на Европейския съюз“ (трето основно преработено и допълнено издание) на проф. д-р Жасмин Попова
Пет години след влизане в сила на Договора от Лисабон, въвел най-съществената реформа в правната система на европейското обединение след учредителните Римски договори, и близо година след края на първата голяма икономическа и финансова криза от създаването му, целта на настоящия труд е да представи в синтезиран вид актуална и обективна картина на европейския правов ред след Лисабон. Стремежът на автора е, на базата на натрупаната институционална и съдебна практика, да очертае и първите тенденции и преценки за функционирането на Европейския съюз в началото на ХХІ век, основани на анализ на неговата автономна правна система, създадена с амбицията да бъде основа за един
истински политически съюз.
Предназначено както за академичните среди, така и за представителите на държавната администрация и правораздавателните органи, които участват в изработването , прилагането и съблюдаването на правото на Съюза , изследването се стреми да отрази актуалната съдебна практика на Съда на ЕС, както и да посочи основните проблеми и предизвикателства, които възникват при прилагането на това право в България.
Излезе от печат книгата „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“
През месец март 2013 г. преподавателски екип от Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ изготви и спечели проект на тема „Религиозната толерантност от древността до наши дни“, който се финансира от Фонд „Научни изследвания на ПУ“. В края на първата година от началото на проекта, след проведена международна конференция, са отпечатани два сборника: „Религиозната толерантност в древността“ и „Религиозната толерантност в съвременния свят“.
През втората година на проекта, участниците в колоквиума през май 2014 г. фокусираха дискусията и изследванията предимно върху правния режим на вероизповеданията, взаимоотношенията между държавата и християнската Църква и върху отношенията на държавата към имуществото на религиозните общности. В резултат на представените доклади и проведените дискусии е реализиран третият сборник – „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“.
Излезе от печат книгата „Семейните отношения в променящия се свят“
Книгата предлага за първи път в България мултидисциплинарен анализ на въпроси, традиционно разглеждани като семейноправни. Тя включва интерпретации на семейноправни отношения и семейно правосъдие от перспективата на конституционното, трудовото и европейското право, на икономическия и социологическия анализ. Централен е въпросът за границите между частното договаряне и намесата на държавата в отношенията между членовете на семейството. Академичният анализ е допълнен от позицията на практикуващите юристи.
Сборникът предлага класически и смели интерпретации на брака и съжителството без брак. Римскоправната концепция за брака се оглежда в съвременното разбиране за този съюз, въплътено в модерното семейно право. Повлиян от времето е и центърът на книгата около тълкуването на противоречивия институт на брачния договор. Българските автори, както и колегите им от Холандия, Полша и Испания, предлагат тълкуване на института в сравнение с други имуществени брачни режими от различни перспективи. Застъпени са две полярни тези – брачният договор е инструмент, който може да удовлетвори всички потребности от регулация в семейството, но и тезата за границите на договорната свобода, определена от семейноправните принципи и ценности. Полезен е сравнителноправният поглед към различни системи на уредба на брачния договор и имуществените брачни режими, както и към режимите за уредба на имуществени отношения в двойки, съжителстващи без брак.
Друг център на книгата е уредбата на отношенията между родителите и децата. Представена е позиция по българската дискусия за правата на майките или на бащите и за интересите на детето при прекратяване на брака. Критично е осмислена позицията на законодателя и на съдебната практика за решаването на споровете между родителите. Представени са и идеи за промени както в законодателството за семейството, така и при тълкуването му в контекста на съвременните тенденции в поведението на членовете на семейството и в интерес на децата.
Инициатор на мултидисциплинарния анализ е изследователски екип от Юридическия факултет и от Факултета за икономически и социални науки на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Излезе от печат новата книга на Красимир Митев „Неоснователно обогатяване по чл. 55-58 ЗЗД
В книгата се разглежда задължението за връщане на получено без основание: условията, при които то се поражда; неговото съдържание; обем и действие (изпълнение и неизпълнение). Уредбата му е част от института на неоснователното обогатяване (чл. 55–59 ЗЗД), включващ два основни фактически състава: получаването на нещо без основание (чл. 55–58 ЗЗД) и неоснователното обогатяване за чужда сметка (т.нар. общ фактически състав – чл. 59 ЗЗД). Първият състав, който е предмет на изследване в книгата, е допълнително разделен на три подсъстава – получено при начална липса на основание; с оглед на неосъществено или на отпаднало основание. Техният корен е в римското право, далеч преди да се появи идеята за общо правило, според което всяко неоснователно обогатяване за чужда сметка поражда задължение на обогатения към обеднелия. Тя намира окончателно признание в края на XIX и началото на XX век. Задължението за реституция, пораждащо се при получаване на нещо без основание, обаче не е „погълнато“ от общaтa норма, а повечето съвременни законодателства запазват самостоятелната му уредба. Причините за това разрешение се крият както в неговия генезис, така и във функциите, които то изпълнява. Първата цел на задължението за връщане на полученото без основание не е да се отстрани нечие неоснователно обогатяване, а да се осъществи реституция на даденото. Щом някой е получил нещо от другиго, за да се погаси вземане, следва по принцип да е обвързан със задължение за връщането му, ако се окаже, че вземането не е съществувало или е отпаднало с обратна сила. Обстоятелството, че условието за получаване (юридически факт или правоотношение) не е (вече) налично, е достатъчна причина за възникване на реституционно задължение. Затова обогатяването на получателя поначало не е сред условията за пораждане на това задължение. То придобива значение в отделни случаи, когато полученото не може да се върне в натура.
Представяме научната продукция на Юридическия факултет за периода 2012-2013 г. в три тематични сборника
Настоящото издание е съкратена и същевременно обогатена версия на учебника по финансово/бюджетно право – той обхваща и изяснява в синтезиран вид основните институти на финансовото/бюджетното право, както и съдържа казуси с техните решения.
Финансовото/бюджетното право е наука за управлението на публичните финанси и в частност на държавния бюджет. Теорията е във финансовото право. Практиката е в данъчното право. Данъкът е конститутивен елемент на публичните финанси – не можеш да се справиш с ДП, ако не си овладял Ф/БП. Една добра теория е предпоставка за добра практика. Познаването на финансовите процеси, на финансовите правни норми и на механизма на тяхното действие е необходимост не само за юристите и икономистите, но и за държавните органи, за всеки предприемач и гражданин.
В настоящото издание на учебника е обособен Дял втори: Контрол за законност в сферата на бюджета. По този начин се подчертава изключителното значение на контрола за стабилността на бюджетната система и на финансовата система като цяло. Разработена е и нова точка на § 1, глава трета: Механизъм за управление на публичните финанси.
Разработените казуси, вкл. решенията на КС и на ВАС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
„Конституционното правосъдие и защитата на основните права“, автор гл. ас. д-р Радослава Янкулова
Настоящата книга е посветена на защитата на основните права като водещо направление в дейността на съвременните конституционни юрисдикции. Осъзнаването, че ефективната правна (съдебна) защита е съставен компонент на правовата държава, но едновременно с това и същностно изискване за всяко демократично общество, е едно от достиженията на европейското правно наследство. Всичко, което прави правата и свободите осъществими и закриляни, е израз на демокрацията. Оттам и властта за упражняване на контрол върху законите за тяхното съответствие с гарантирани в Конституцията права е демократично легитимна.
Защитата на основните права е смисъл и цел на функционирането на всеки конституционен съд, а механизмите за поставяне в ход на контрола за конституционност и от отделния гражданин способстват за постигането на тази цел на практика. В книгата подробно са разгледани формите на непряк и пряк достъп на гражданите до конституционно правосъдие.
Основният акцент е поставен върху института на конституционната жалба и нейните проявления в сравнителноправен аспект. Направен е опит да се очертаят параметрите на бъдещо въвеждане на конституционна жалба в правния ред на Република България.
Книгата може да се ползва от студенти, академична общност, органи на законодателната, съдебната и изпълнителна власт.
„Правен режим на обществените поръчки по ЗОП“, автори: гл. ас. д-р Антония Илиева и Пенчо Станкулов
Настоящото ръководство обхваща ключови моменти в нормативната уредба на обществените поръчки в Република България, въз основа на които се допускат най-често грешки, пропуски и нарушения от страна на субектите по ЗОП, управляващите органи и бенефициерите по ЗУСЕСИФ.
В самостоятелен дял в съдържанието му е включен актуален списък със стандарти и разяснения по тях.
Представена е и селектирана извадка на съотносимата практика на съдилищата в Република България и Комисията за защита на конкуренцията по разглежданата проблематика.
Книгата е подходяща, както за практици, възложители, техни служители, кандидати и участници в обществени поръчки, така и за всички лица, получаващи средства от европейските фондове и програми, с оглед на задължението да разходват тези средства по реда на ЗОП.
Ръководството е подходящо и за студенти, академичната общност, органите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт и всеки с интерес към материята.
„Юридическо задържение“, автор доц. д-р Бойка Чернева
Книгата представлява опит да се поставят проблеми на съвременната теория на правото през призмата на понятието за юридическо задължение. Задълженията на личността имат своите морални, политически и юридически основания. Нормативният характер на юридическото задължение като мяра на дължимо поведение и начините за институционализиране на социалните задължения в правото са негови особености.
Юридическото задължение има различни проявления. Едни задължения сe институционализират в правото за всички субекти. Други задължения се установяват за определен субект на правото като специални. Задълженията проявяват особености в рамките на частното и публичното право. Съществуват и особени юридически задължения: положителните задължения, задълженията за упражняване на субективно право и автоотнасящите се задължения.
Юридическите задължения неизменно се свързват със субективните права. Отношенията между тях протичат на различни нива и в различна форма. Те надхвърлят представата за традиционната корелативна връзка. Задълженията и правата не са подчинени едно на друго. Връзката между между тях се осъществява в рамките на правния статус на лицата или обхваща правните сфери на два и повече субекти.
„Унищожаемост на договорите поради измама“, автор д-р Ангел Шопов
На вниманието на читателя се предлага първото самостоятелно изследване у нас на измамата като основание за унищожаемост на договорите. То е посветено на три ключови проблема – на понятието за измама, на нейния фактически състав като порок на волята и особени хипотези.
Изследванията по темата ясно открояват нейния двулик характер. От една страна, измама е налице само ако съществува грешка, която е и отделен порок на волята, в съзнанието на измамения. Анализира се сериозната близост (но не и припокриване) между измамата и грешката, както и значението на видовете грешки за приложното поле на измамата.
От друга страна, характерно за измамата е, че тази грешка е резултат от морално укоримо поведение, извършено най-често от другия съдоговорител. Това поведение има деликтна окраска и налага паралел с други основни гражданскоправни институти (най-вече на отговорността). Изследвана е например връзката между режима на преддоговорната отговорност и измамата. На места анализът дори „надскача“ границите на гражданското право – при сравнението между гражданската и наказателната измама.
Проблематиката е класическа за гражданското право. Вижданията на нашата правна наука и изводите, формирани от практиката, са „сверени“ с основните положения на водещата съвременна чуждестранна теория и практика по унищожаемостта поради измама. В книгата са взети предвид и уредбите на измамата, съдържащи се в по-важните източници на soft law.
Ако грешката се сочи като най-важния, измамата е може би най-зрелищният и разпознаваем порок на волята.
„Предприятието ползвател на работници за временна работа“, автор доц. д-р Ярослава Генова
Книгата представя първото за България цялостно изследване, посветено на предприятието ползвател на работници или служители, изпратени му за временна работа по реда на Раздел VIIIв, глава V от Кодекса на труда. Тя предлага концептуален поглед върху понятието за предприятие ползвател. Съдържа подробен правен анализ на неговите трудови права и задължения към „външния персонал”, чиято работна сила е обект на използване. Акцентира върху проблемите, на които се е натъкнала съдебната практика, до момента във връзка с участието на предприятията ползватели на пазара на труда.
Книгата е предназначена за всички, които се интересуват от съвременното трудово право. Ориентирана е също към юристите и специалистите по човешки ресурси, които в дейността си се сблъскват с проблемите на временната работа.
„Възбраната“, автори д-р Ивайло Василев и д-р Димитър Иванов
Изследването е посветено на възбраната в изпълнителното производство и възбраната в производството по вписване.
Темата представлява интерес както за правната теория, така и за практикуващите юристи.
Изпълнителното производство получи нов импулс с приемането на Закона за частните съдебни изпълнители (ДВ бр. 43/2005 г.) и може да се каже, че всяко ново изследване в тази материя се приема с внимание.
Същото може да се каже и за вписването, което години наред прави опити да премине от персоналната към реалната система.
И в този смисъл всяко ново четиво, което осветлява проблемите на вписването, се приема с интерес.
„Казуси по търговско право“, автор д-р Жана Колева
Сборникът предлага казуси, чието разпределение следва систематиката на ТЗ. При търсенето на правилно решение на поставения правен проблем погледът се насочва и към други институти на частното право. Сборникът се стреми да насърчи разбирането на материята на търговското право и връзките му с останалите дялове на частното право. Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва още казуси, давани на държавен изпит по гражданскоправни науки в ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ от 2016 г. до 2018 г. Поради значението им за студентите те са представени с разрешения.
В сборника са поместени относими към въпросите по казусите постановления на пленума на ВС, тълкувателни решения и решения на ВКС и ВС. За улеснение на читателя тълкуваните в съдебната практика правни норми са систематизирани по своя източник и представени в нарочен указател.
Под научната редакция на проф. д-р Поля Голева и проф. д-р Григор Григоров.
Правен режим на пчеларството и свързаните дейности
Сборник публикации по студентски проект СП-17-ЮФ-022, финансиран от НПД, издаден от университетското издателство.
Ръководител: доц. д-р К. Пехливанов, Участници: д-р Ивайло Василев, студенти Иван Кърчев, Габриела Райнова, Елеонора Димитрова.
Помагалото обединява публикации по студентски проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Университета, главно на студенти, но и на преподаватели от ЮФ.
Сборникът има изключителна практическа насоченост – да бъде настолно четиво на пчеларите за уредбата на тяхната дейност.
Тъкмо това е направило помагалото особено ценно и търсено от тях, което е атестат за сериозен успех на издадената книга.
„Казуси по семейно и наследствено право. Второ допълнено издание“ – автори д-р Димитър Топузов и доц. д-р Велина Тодорова
Сборникът предлага казуси и подбрана тълкувателна практика. Всеки от тематично обособените 75 казуса поставя въпроси от разнообразната материя на семейното и наследственото право, като се търсят практически значимите връзки с основни институти на останалите дялове на частното право.
Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва и подбрани
казуси, давани през последните няколко години на държавни изпити по гражданскоправни науки. Поради относително по-голямата им важност, тези казуси са представени с разрешения. Поместената съдебна практика е с основополагащо значение за осмислянето на основни институти на семейното и наследственото право. Макар и сравнително достъпни днес, без актуалните пояснителни бележки, които сборникът предлага, голяма част от постановленията и тълкувателните решения на ВС и ВКС биха представлявали истинско изпитание за студентите, доколкото прилагането им се предхожда от предварителна проверка за актуалност с оглед на действащата уредба.
„Юридически лица с нестопанска цел. Гражданскоправен режим“, автори проф. д-р Поля Голева и доц. д.ю.н. Красен Стойчев
Книгата е посветена на гражданскоправната уредба на сдруженията и фондациите според действащото към 1 януари 2018 г. българското право. В нея са анализирани както общите им характеристики в качеството им на юридически лица с нестопанска цел, така и спецификите в техния правен режим. Специално внимание се отделя на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза. Предмет на анализ също така е и новият режим на вписването им в Агенцията по вписванията и на допустимата стопанска дейност. На фона на богата съдебна практика, натрупана през периода от приемането на Закона за юридическите лица с нестопанска цел досега, в книгата се обсъждат интересни и дискусионни въпроси относно юридическия статус, управлението и дейността на сдруженията и фондациите. Като приложение в книгата са включени и международни принципи, които управляват и защитават гражданското общество.
Книгата е полезна за съдии, длъжностни лица в Агенцията по вписванията, адвокати, студенти по право, както и за всички граждани и организации, интересуващи се от правния режим на сдруженията и фондациите у нас.
„Екологично право. Обща част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
„Екологично право. Специална част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
Настоящото учебно ръководство има предназначението на основа за подготовката на студентите по едноименната учебна дисциплина. Направен е опит за кратко и съдържателно разглеждане на темите от общата част на българското екологично право при отчитане на международното публично екологично право и на правото на Европейския съюз по околната среда, които трябва да бъдат предмет на самостоятелни учебни дисциплини. Изложението е организирано при отчитане на традициите и е своеобразно (скромно) продължение на курса по екологично право на неговия основоположник – акад. Петко Стайнов в книгата му „Защита на природата (правни изследвания)“ от 1970 г.
Специалната част на настоящото учебно ръководство е посветена на правната защита на отделните природни ресурси, както и на някои видове дейности, които оказват значително въздействие върху околната среда.
При разработването на това учебно ръководство са съобразени литературата, законодателството и съдебната практика към 22.03.2019 г. Авторът се надява, че то ще представлява несъмнен интерес не само за студентите, но и за учените и практикуващите специалисти.
Сборник „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“ – съставители доц. д-р Стоян Ставру, д-р Димитър Топузов, докт. Николай Павлевчев
Сборникът от почти 500 страници съдържа 17 статии, систематизирани в 5 тематични раздела, посветени на проблемите на неоснователното обогатяване, включително на историческите, общотеоретичните, частноправните и публичноправните аспекти на неоснователното обогатяване.
По-голямата част от статиите бяха представени на проведената на 19.10.2018 г. конференция „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“, организирана от Професионален сайт „Предизвикай правото!“ и Съюза на съдиите в България.
Както на конференцията, така и на страниците на сборника може да се отбележи солидно пловдивско участие.
Сборник „Право и културни ценности“ – съставители проф. д-р Ирена Илиева и д-р Гергана Гозанска
Сборникът е съвместно издание на ЮФ и Института за държавата и правото на БАН. На повече от 600 страници книгата предоставя достъп до 28 материала, изследващи най-разнообразни аспекти от посочената област. Тематично те са разпределени в четири раздела.
Първият е посветен на международните и сравнителноправните проблеми, които поставят културните ценности, вторият раздел – на теоретико- и историкоправните аспекти по посочената тема.
Третият и четвъртият раздел разглеждат съответно публичноправните и частноправните измерения на защитата на културните ценности.
Повечето от публикуваните в сборника съчинения бяха представени на международен форум, проведен в края на 2018 г. в Пловдивския университет.
Българското семейно и наследствено право е вече част от Международната енциклопедия по право на издателство Клувър
Излезе от печат монография на английски език, посветена на българското лично, семейно и наследствено право, която допълва каталога на националните правопорядъци, представени в Международната енциклопедия по Семейно и наследствено право на издателство Клувър, Нидерландия. Автори на монографията са доц. д-р Велина Тодорова и гл. ас. д-р Димитър Топузов от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ и доц. д-р Стоян Ставру от Института по философия и социология при БАН. Авторският екип работи под общото научно и методическо ръководство на доц. Тодорова. Редактор на книгата е изтъкнатият европейски учен проф. Уолтър Пинтенс от изследователския университет в Льовен, Белгия.
Съдържателно монографията обхваща четири основни части, в които последователно са разгледани основните институти на българското лично, семейно, имуществено-брачното и наследствено право. Автор на първа част, в която са представени въпросите на правосубектността, гражданската регистрация, личните права и статута на лицата с умствени увреждания, е доц. Ст. Ставру. Семейноправната проблематика е анализирана от изследователите от Пловдивския университет. Д-р Д. Топузов разглежда проблемите на брака и фактическото съпружеско съжителство, а доц. Тодорова тези на развода, произхода, осиновяването, родителските права и настойничеството и попечителството. Уредбата на имуществените отношения между съпрузите, на която е посветена част трета, също е изследвана от доц. Тодорова. Наследствените отношения са разгледани от доц. Ст. Ставру и д-р Д. Топузов, като Ставру е автор на изложението, с което се представят общите въпроси на наследяването, приемането на наследството и неговото управление, а Топузов – на анализа на уредбата на наследяването по завещание и по закон.
Търсена е не само научноизследователска, но и практическа насоченост на труда. Освен че служат за академични цели, монографиите от поредицата „Семейно и наследствено право“ на Клувър са предназначени да улеснят работата на практикуващите юристи, в това число съдии, нотариуси, адвокати и длъжностни лица по гражданското състояние, които в днешния мултикултурен свят все по-често се оказват задължени да прилагат чуждестранното материално право.
Сборник „Научни четения, посветени на 140-годишнината от приемането на Търновската Конституция“ – съставител доц. д-р Христо Паунов
През 2019 г. се навършиха 140 години от приемането на Търновската конституция. По този повод катедрите по публичноправни науки и по наказателноправни науки към Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ организираха научни четения, с които отбелязаха 140-годишнината на Търновската конституция.
Настоящият сборник съдържа основните материали, които представиха участниците – учени от юридическите факултети и от други научни институции в страната, а това е безспорен атестат за представителния характер на събитието. Идеята на организаторите, че динамичните процеси на развитие в правото ще предизвикат интерес и по време на научните четения ще може да се разисква разнообразна проблематика, даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни правни отрасли.
В сборника са представени работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Поради мултидисциплинарността на представените материали и значителния брой участници се обособиха четири основни панела (като структурираме по същия начин и съдържанието на настоящия сборник), обхващащи различни области в правната наука: I. Теория и история на правото. Конституционно право; II. Административно право и процес. Данъчно право и процес; III. Наказателно право. Наказателен процес; IV. Правни въпроси в частното и международното право.
Надявяме се, че предложените научни изследвания ще предизвикат професионалния интерес на всички представители на юридическата професия, както и че сборникът ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите по право, така и за практикуващите юристи.
Излезе от печат книгата „Собственост – развитие и перспективи“ на доц. д-р Люба Панайотова
С настоящата книга се прави опит да се погледне напред в развитието на Вещното право, за което се твърди, че настъпва „една нова епоха“. Най-характерен изразител на това развитие е собствеността, но видяна в един широк контекст, а не само като типичен институт на вътрешното вещно право. Собствеността се оказва повлияна както от практиката на конституционните съдилища на държавите в Европа, така и от тази на ЕСПЧ. И понеже ние не живеем в един изолиран свят, а сме част от европейското семейство, то и националните ни системи не могат да игнорират повече появата на едно ново „наднационално“ понятие за собственост, както и наличието на различни системи за защита на собствениците. В книгата е проследено взаимодействието между тези системи за защита в търсене на хармония и баланс, както и по-добро поставяне на фундаменталните човешки права.
Излезе от печат книгата „Конституционно право – сборник с нормативни актове“. Съставител: доц. д-р Христо Паунов
Сборникът отразява развитието на съвременния български конституционализъм. Съдържанието му включва на първо място Конституцията на Република България, като ІV-та поред конституция в историята на суверенната българска държава. Конституцията е в сила от 13 юли 1991 г., вече е с пет поредни поправки през изминалите години и действа като основен и върховен закон, на който другите закони не могат да противоречат. Сборникът включва и ред закони, които развиват принципни положения на Конституцията и регулират обособени части от предмета на конституционното право. Включва и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание като уникален нормативен акт, както и някои подзаконови актове.
Конституционното право създава и регулира устройството и организацията на държавата и „задвижва“ държавната власт. То установява правила, форми и процедури на правотворчеството, регулира принципно взаимодействието между висшите държавни органи. Така конституционното право създава механизмите и закрепва основните начала и конструкции, а смисълът и предназначението на изградената държавна организация в крайна сметка е правата на гражданите да бъдат спазвани и гарантирани.
„Закон-слънце!” – казват юристите. Прочитът и вникването в действащата правна уредба прави от неориентирания човек гражданин, който е наясно със своите права и задължения в обществото. А прочитът и запознаването с действащото конституционно право „изкачва” същия този zoon politikon на покрива на държавата, откъдето може да обхване с поглед и разбиране как тя функционира и съответно да намери своето място.
Сборникът е предназначен за студенти по право (и близки до него специалности) и за практикуващи юристи, за всички, които са изкушени в правото и политиката; за народни представители, местни политици, политически партии, „изборджии“, т.е. за всички активни граждани.
Надяваме се, че сборникът ще е полезен, устоявайки на динамиката в законодателството, което по правило трябва да съответства на принципите на конституционализма.
Проф. д-р Емилия Друмева
Излезе от печат книгата „Действие на вписването по българското вещно право“ на д-р Ивайло Василев
Съдържанието на книгата предлага на читателя анализ на видовете действие на вписването на актове относно имоти – нотариални актове за прехвърляне или учредяване на вещни права, ипотеки, договори за особен залог върху търговско предприятие, възбрани, договори за аренда в земеделието, договори за наем, брачни договори, саморъчни завещания, искови молби и постановените по тях съдебни решения, актове за отказ от вещни права и т.н. Трудът съдържа и изследване на някои от най-съществените въпроси относно общите положения на вписването по българското вещно право – понятие за вписване, производство по вписване, отказ на съдията по вписванията, публичност на вписването и проблемът с добросъвестността на третите лица.
Институтът на вписването е анализиран през призмата на нормативната уредба по сега действащата персонална система на вписване (Закон за собствеността и Правилник за вписванията) и по реалната система на вписване (Закон за кадастъра и имотния регистър и Наредба № 2 от 2005 г. за воденето и съхраняването на имотния регистър), отнасяща се до правния режим на имотния регистър, който все още е в процес на създаване и не е въведен в нито един съдебен район в страната. Представена е най-значимата съдебна практика по изследваните въпроси. Направени са и предложения de lege ferenda за усъвършенстване на законодателството.
Съдържанието на книгата е актуално към м. септември 2018 г.
Автор на книгата е ас. д-р Ивайло Василев от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“. Трудът е особено актуален с оглед на предстоящия конкурс за нотариуси през м. ноември 2018г., поради което би представлявал интерес за всички кандидати. Книгата е полезна и за съдии по вписванията, нотариуси, адвокати, съдии, частни съдебни изпълнители, синдици, юрисконсулти, преподаватели и студенти по право, както и всички практикуващи юристи с интереси в материята на вещното право.
Излезе от печат книгата „Конституционно право“ (5-то допълнено и преработено издание, изд. Сиела) на проф. д-р Емилия Друмева
Четвъртото издание на „Конституционно право“ от края на 2013 г. бързо се изчерпа, което насърчи подготовката на настоящето V-то преработено и допълнено издание, продължаващо представянето на българското конституционно право, както и основни черти на конституционализма по света.
През изминалите оттогава години българският конституционализъм преживя развитие, изпълнено с напрежение, но и с постигани удачни решения. След широка обществена дискусия бе приет и действа нов Изборен кодекс (2014 г.), втори поред в рамките на 3 години, което само за себе си трудно се съвместява с нормотворческата традиция. Но този Изборен кодекс се прилага, вече има изменения и по него са произведени избори за Европейски парламент (2014 г.), предсрочни избори за Народно събрание (2014 г. и 2017 г.), местни избори (2015 г.) и президентски избори (2016 г.), т.е. Изборният кодекс е работещ инструмент, създаден в отговор на справедливата потребност от подобряване на нормативната рамка на изборите и произвеждането им в съответствие с международните стандарти. В същото време дебатът за правилата, по които ние гражданите изразяваме политическата си воля, продължава да вълнува експертите и широката общественост. Конструктивността на този дебат зависи от познаването на характеристиките на различните изборни системи, на техните предимства и недостатъци – все въпроси, които присъстват в книгата „Конституционно право“ още от нейното първо издание и имат развитие в настоящото пето издание. Произведоха се и два национални референдума, което е свидетелство за силна изява на демократичния принцип. Законовата уредба претърпя промени, целящи да улеснят инициативите и резултатно участие на гражданите в пряката демокрация. Конституцията се сдоби с още една „поправка“ (2015 г.), V-та поред, движена от стремежа за по-ефективна съдебна власт: промени се структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет – след ревизията той работи в три формата: съдийска колегия, прокурорска колегия и пленум, със съответните правомощия. С V-тата поправка редом с омбудсмана се добави още един субект – Висшият адвокатски съвет, който да брани гражданите пред Конституционния съд при нетърпимо посегателство от страна на законодателя върху основни права и свободи. Конституционният съд като пазител на върховенството на Конституцията произнесе през изминалите три години интересни решения, покриващи различни сектори на конституционното пространство. В настоящето V-то издание се продължава посочването на водещата съдебна практика след всеки раздел от изложението.
Надявам се, че V-тото издание ще е полезно в динамиката на реалния конституционализъм. В рамките на предстоящето през 2018 г. Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България поема, ще има импулси и насърчение за търсене и постигане на верни отговори и решения за Европа, за държавата ни и за всеки един от нас.
Проф. д-р Емилия Друмева
–
Излезе от печат сборникът „Правото – традиции и перспективи“
Настоящият сборник е посветен на 25-годишнината от създаването на Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. По този повод се състоя Юбилейна научна конференция, като материалите от нея са поместени в сборника. Значителният брой участници и предложените материали дадоха възможност да се обособят няколко панела, обхващащи на практика всички области на правната наука: гражданскоправни, публичноправни, международноправни, теория и история на правото и наказателноправни науки.
В конференцията, проведена на 19 и 20 септември 2017 г. в Пловдив, взеха участие учени от юридическите факултети и научни институции в страната, както и гости от чужбина и това е безспорен атестат за нейния представителен характер. Темата на конференцията беше „Правото – традиции и перспективи“ и тази широка формула даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни отрасли на правото. Представени са работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Целта на редакционната колегия бе да даде място в сборника на всички представени научни доклади, като в някои случаи се извършваха необходимите корекции със съдействието на самите автори. Надяваме се, че настоящият сборник ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите, така и за практикуващите юристи.
Дата на издаване: юни 2018 г.
ISBN: 978-954-28-2625-5
–
Излезе от печат книгата „Несъстоятелност“ на доц. д-р Григор Григоров
Книгата е посветена на режима на несъстоятелността по Търговския закон (ТЗ). В нея за първи път у нас са формулирани основните принципи на производството по несъстоятелност; направен е детайлен анализ на понятието за свръхзадълженост по чл. 742, ал. 1 ТЗ и е изяснен институтът на прекратяване на договори от синдика по чл. 644 ТЗ. Специално внимание е отделено на кредиторите на несъстоятелността, на обхвата и последиците от спирането на съдебни и изпълнителни производства по чл. 637 и 638 ТЗ, на спирането на плащанията като презумпция за неплатежоспособност по чл. 608, ал. 2 ТЗ и на въпросите на послесмъртната несъстоятелност. Анализирани са някои проблеми, свързани с недействителността на сделки и действия по чл. 645 – 647 ТЗ, с прекратяването на участия на несъстоятелния длъжник в търговско дружество и със заличаването на длъжника като правен субект.
При анализа на правната уредба (нерядко неясна или твърде лаконична) са взети предвид регламентацията в чуждите законодателства и чуждестранната доктрина по въпросите на несъстоятелността. Коментирани са и измененията и допълненията в ТЗ, в сила от 3 януари 2017 г., включително новата част пета относно производството по стабилизация на търговец. Анализирана е съдебната практика. Направени са и критични бележки по някои законодателни решения и са обосновани предложения de lege ferenda.
Излезе от печат книгата „Финансово право“ – пето преработено и допълнено издание – на проф. д-р Иван Г. Стоянов
За първи път учебник по финансово право се издава в четири части: обща част, специална част, конституционно правосъдие в сферата на публичните финанси, казуси. Учебникът обхваща и изяснява всички институти на ФП. Особено актуална е глава „Управление на държавния дълг (Правни аспекти)“ – някои западни автори говорят за „планина от дългове“. Това, както и други разработки, придава монографичен характер на учебника. Разработените казуси, редицата решения на ВАС и на КС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Финансовото право съдържа в себе си логическата и сложна връзка между финанси и право. В условията на продължаваща световна финансова криза въпросите на публичните финанси и на финансовото законодателство придобиват особена актуалност.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
Излезе от печат книгата „Предприятието ползвател в индивидуалното трудово право“ на доц. д-р Ярослава Генова
Излезе от печат книгата „Право на Европейския съюз“ (трето основно преработено и допълнено издание) на проф. д-р Жасмин Попова
Пет години след влизане в сила на Договора от Лисабон, въвел най-съществената реформа в правната система на европейското обединение след учредителните Римски договори, и близо година след края на първата голяма икономическа и финансова криза от създаването му, целта на настоящия труд е да представи в синтезиран вид актуална и обективна картина на европейския правов ред след Лисабон. Стремежът на автора е, на базата на натрупаната институционална и съдебна практика, да очертае и първите тенденции и преценки за функционирането на Европейския съюз в началото на ХХІ век, основани на анализ на неговата автономна правна система, създадена с амбицията да бъде основа за един
истински политически съюз.
Предназначено както за академичните среди, така и за представителите на държавната администрация и правораздавателните органи, които участват в изработването , прилагането и съблюдаването на правото на Съюза , изследването се стреми да отрази актуалната съдебна практика на Съда на ЕС, както и да посочи основните проблеми и предизвикателства, които възникват при прилагането на това право в България.
Излезе от печат книгата „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“
През месец март 2013 г. преподавателски екип от Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ изготви и спечели проект на тема „Религиозната толерантност от древността до наши дни“, който се финансира от Фонд „Научни изследвания на ПУ“. В края на първата година от началото на проекта, след проведена международна конференция, са отпечатани два сборника: „Религиозната толерантност в древността“ и „Религиозната толерантност в съвременния свят“.
През втората година на проекта, участниците в колоквиума през май 2014 г. фокусираха дискусията и изследванията предимно върху правния режим на вероизповеданията, взаимоотношенията между държавата и християнската Църква и върху отношенията на държавата към имуществото на религиозните общности. В резултат на представените доклади и проведените дискусии е реализиран третият сборник – „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“.
Излезе от печат книгата „Семейните отношения в променящия се свят“
Книгата предлага за първи път в България мултидисциплинарен анализ на въпроси, традиционно разглеждани като семейноправни. Тя включва интерпретации на семейноправни отношения и семейно правосъдие от перспективата на конституционното, трудовото и европейското право, на икономическия и социологическия анализ. Централен е въпросът за границите между частното договаряне и намесата на държавата в отношенията между членовете на семейството. Академичният анализ е допълнен от позицията на практикуващите юристи.
Сборникът предлага класически и смели интерпретации на брака и съжителството без брак. Римскоправната концепция за брака се оглежда в съвременното разбиране за този съюз, въплътено в модерното семейно право. Повлиян от времето е и центърът на книгата около тълкуването на противоречивия институт на брачния договор. Българските автори, както и колегите им от Холандия, Полша и Испания, предлагат тълкуване на института в сравнение с други имуществени брачни режими от различни перспективи. Застъпени са две полярни тези – брачният договор е инструмент, който може да удовлетвори всички потребности от регулация в семейството, но и тезата за границите на договорната свобода, определена от семейноправните принципи и ценности. Полезен е сравнителноправният поглед към различни системи на уредба на брачния договор и имуществените брачни режими, както и към режимите за уредба на имуществени отношения в двойки, съжителстващи без брак.
Друг център на книгата е уредбата на отношенията между родителите и децата. Представена е позиция по българската дискусия за правата на майките или на бащите и за интересите на детето при прекратяване на брака. Критично е осмислена позицията на законодателя и на съдебната практика за решаването на споровете между родителите. Представени са и идеи за промени както в законодателството за семейството, така и при тълкуването му в контекста на съвременните тенденции в поведението на членовете на семейството и в интерес на децата.
Инициатор на мултидисциплинарния анализ е изследователски екип от Юридическия факултет и от Факултета за икономически и социални науки на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Излезе от печат новата книга на Красимир Митев „Неоснователно обогатяване по чл. 55-58 ЗЗД
В книгата се разглежда задължението за връщане на получено без основание: условията, при които то се поражда; неговото съдържание; обем и действие (изпълнение и неизпълнение). Уредбата му е част от института на неоснователното обогатяване (чл. 55–59 ЗЗД), включващ два основни фактически състава: получаването на нещо без основание (чл. 55–58 ЗЗД) и неоснователното обогатяване за чужда сметка (т.нар. общ фактически състав – чл. 59 ЗЗД). Първият състав, който е предмет на изследване в книгата, е допълнително разделен на три подсъстава – получено при начална липса на основание; с оглед на неосъществено или на отпаднало основание. Техният корен е в римското право, далеч преди да се появи идеята за общо правило, според което всяко неоснователно обогатяване за чужда сметка поражда задължение на обогатения към обеднелия. Тя намира окончателно признание в края на XIX и началото на XX век. Задължението за реституция, пораждащо се при получаване на нещо без основание, обаче не е „погълнато“ от общaтa норма, а повечето съвременни законодателства запазват самостоятелната му уредба. Причините за това разрешение се крият както в неговия генезис, така и във функциите, които то изпълнява. Първата цел на задължението за връщане на полученото без основание не е да се отстрани нечие неоснователно обогатяване, а да се осъществи реституция на даденото. Щом някой е получил нещо от другиго, за да се погаси вземане, следва по принцип да е обвързан със задължение за връщането му, ако се окаже, че вземането не е съществувало или е отпаднало с обратна сила. Обстоятелството, че условието за получаване (юридически факт или правоотношение) не е (вече) налично, е достатъчна причина за възникване на реституционно задължение. Затова обогатяването на получателя поначало не е сред условията за пораждане на това задължение. То придобива значение в отделни случаи, когато полученото не може да се върне в натура.
Представяме научната продукция на Юридическия факултет за периода 2012-2013 г. в три тематични сборника
Настоящото издание е съкратена и същевременно обогатена версия на учебника по финансово/бюджетно право – той обхваща и изяснява в синтезиран вид основните институти на финансовото/бюджетното право, както и съдържа казуси с техните решения.
Финансовото/бюджетното право е наука за управлението на публичните финанси и в частност на държавния бюджет. Теорията е във финансовото право. Практиката е в данъчното право. Данъкът е конститутивен елемент на публичните финанси – не можеш да се справиш с ДП, ако не си овладял Ф/БП. Една добра теория е предпоставка за добра практика. Познаването на финансовите процеси, на финансовите правни норми и на механизма на тяхното действие е необходимост не само за юристите и икономистите, но и за държавните органи, за всеки предприемач и гражданин.
В настоящото издание на учебника е обособен Дял втори: Контрол за законност в сферата на бюджета. По този начин се подчертава изключителното значение на контрола за стабилността на бюджетната система и на финансовата система като цяло. Разработена е и нова точка на § 1, глава трета: Механизъм за управление на публичните финанси.
Разработените казуси, вкл. решенията на КС и на ВАС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
„Конституционното правосъдие и защитата на основните права“, автор гл. ас. д-р Радослава Янкулова
Настоящата книга е посветена на защитата на основните права като водещо направление в дейността на съвременните конституционни юрисдикции. Осъзнаването, че ефективната правна (съдебна) защита е съставен компонент на правовата държава, но едновременно с това и същностно изискване за всяко демократично общество, е едно от достиженията на европейското правно наследство. Всичко, което прави правата и свободите осъществими и закриляни, е израз на демокрацията. Оттам и властта за упражняване на контрол върху законите за тяхното съответствие с гарантирани в Конституцията права е демократично легитимна.
Защитата на основните права е смисъл и цел на функционирането на всеки конституционен съд, а механизмите за поставяне в ход на контрола за конституционност и от отделния гражданин способстват за постигането на тази цел на практика. В книгата подробно са разгледани формите на непряк и пряк достъп на гражданите до конституционно правосъдие.
Основният акцент е поставен върху института на конституционната жалба и нейните проявления в сравнителноправен аспект. Направен е опит да се очертаят параметрите на бъдещо въвеждане на конституционна жалба в правния ред на Република България.
Книгата може да се ползва от студенти, академична общност, органи на законодателната, съдебната и изпълнителна власт.
„Правен режим на обществените поръчки по ЗОП“, автори: гл. ас. д-р Антония Илиева и Пенчо Станкулов
Настоящото ръководство обхваща ключови моменти в нормативната уредба на обществените поръчки в Република България, въз основа на които се допускат най-често грешки, пропуски и нарушения от страна на субектите по ЗОП, управляващите органи и бенефициерите по ЗУСЕСИФ.
В самостоятелен дял в съдържанието му е включен актуален списък със стандарти и разяснения по тях.
Представена е и селектирана извадка на съотносимата практика на съдилищата в Република България и Комисията за защита на конкуренцията по разглежданата проблематика.
Книгата е подходяща, както за практици, възложители, техни служители, кандидати и участници в обществени поръчки, така и за всички лица, получаващи средства от европейските фондове и програми, с оглед на задължението да разходват тези средства по реда на ЗОП.
Ръководството е подходящо и за студенти, академичната общност, органите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт и всеки с интерес към материята.
„Юридическо задържение“, автор доц. д-р Бойка Чернева
Книгата представлява опит да се поставят проблеми на съвременната теория на правото през призмата на понятието за юридическо задължение. Задълженията на личността имат своите морални, политически и юридически основания. Нормативният характер на юридическото задължение като мяра на дължимо поведение и начините за институционализиране на социалните задължения в правото са негови особености.
Юридическото задължение има различни проявления. Едни задължения сe институционализират в правото за всички субекти. Други задължения се установяват за определен субект на правото като специални. Задълженията проявяват особености в рамките на частното и публичното право. Съществуват и особени юридически задължения: положителните задължения, задълженията за упражняване на субективно право и автоотнасящите се задължения.
Юридическите задължения неизменно се свързват със субективните права. Отношенията между тях протичат на различни нива и в различна форма. Те надхвърлят представата за традиционната корелативна връзка. Задълженията и правата не са подчинени едно на друго. Връзката между между тях се осъществява в рамките на правния статус на лицата или обхваща правните сфери на два и повече субекти.
„Унищожаемост на договорите поради измама“, автор д-р Ангел Шопов
На вниманието на читателя се предлага първото самостоятелно изследване у нас на измамата като основание за унищожаемост на договорите. То е посветено на три ключови проблема – на понятието за измама, на нейния фактически състав като порок на волята и особени хипотези.
Изследванията по темата ясно открояват нейния двулик характер. От една страна, измама е налице само ако съществува грешка, която е и отделен порок на волята, в съзнанието на измамения. Анализира се сериозната близост (но не и припокриване) между измамата и грешката, както и значението на видовете грешки за приложното поле на измамата.
От друга страна, характерно за измамата е, че тази грешка е резултат от морално укоримо поведение, извършено най-често от другия съдоговорител. Това поведение има деликтна окраска и налага паралел с други основни гражданскоправни институти (най-вече на отговорността). Изследвана е например връзката между режима на преддоговорната отговорност и измамата. На места анализът дори „надскача“ границите на гражданското право – при сравнението между гражданската и наказателната измама.
Проблематиката е класическа за гражданското право. Вижданията на нашата правна наука и изводите, формирани от практиката, са „сверени“ с основните положения на водещата съвременна чуждестранна теория и практика по унищожаемостта поради измама. В книгата са взети предвид и уредбите на измамата, съдържащи се в по-важните източници на soft law.
Ако грешката се сочи като най-важния, измамата е може би най-зрелищният и разпознаваем порок на волята.
„Предприятието ползвател на работници за временна работа“, автор доц. д-р Ярослава Генова
Книгата представя първото за България цялостно изследване, посветено на предприятието ползвател на работници или служители, изпратени му за временна работа по реда на Раздел VIIIв, глава V от Кодекса на труда. Тя предлага концептуален поглед върху понятието за предприятие ползвател. Съдържа подробен правен анализ на неговите трудови права и задължения към „външния персонал”, чиято работна сила е обект на използване. Акцентира върху проблемите, на които се е натъкнала съдебната практика, до момента във връзка с участието на предприятията ползватели на пазара на труда.
Книгата е предназначена за всички, които се интересуват от съвременното трудово право. Ориентирана е също към юристите и специалистите по човешки ресурси, които в дейността си се сблъскват с проблемите на временната работа.
„Възбраната“, автори д-р Ивайло Василев и д-р Димитър Иванов
Изследването е посветено на възбраната в изпълнителното производство и възбраната в производството по вписване.
Темата представлява интерес както за правната теория, така и за практикуващите юристи.
Изпълнителното производство получи нов импулс с приемането на Закона за частните съдебни изпълнители (ДВ бр. 43/2005 г.) и може да се каже, че всяко ново изследване в тази материя се приема с внимание.
Същото може да се каже и за вписването, което години наред прави опити да премине от персоналната към реалната система.
И в този смисъл всяко ново четиво, което осветлява проблемите на вписването, се приема с интерес.
„Казуси по търговско право“, автор д-р Жана Колева
Сборникът предлага казуси, чието разпределение следва систематиката на ТЗ. При търсенето на правилно решение на поставения правен проблем погледът се насочва и към други институти на частното право. Сборникът се стреми да насърчи разбирането на материята на търговското право и връзките му с останалите дялове на частното право. Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва още казуси, давани на държавен изпит по гражданскоправни науки в ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ от 2016 г. до 2018 г. Поради значението им за студентите те са представени с разрешения.
В сборника са поместени относими към въпросите по казусите постановления на пленума на ВС, тълкувателни решения и решения на ВКС и ВС. За улеснение на читателя тълкуваните в съдебната практика правни норми са систематизирани по своя източник и представени в нарочен указател.
Под научната редакция на проф. д-р Поля Голева и проф. д-р Григор Григоров.
Правен режим на пчеларството и свързаните дейности
Сборник публикации по студентски проект СП-17-ЮФ-022, финансиран от НПД, издаден от университетското издателство.
Ръководител: доц. д-р К. Пехливанов, Участници: д-р Ивайло Василев, студенти Иван Кърчев, Габриела Райнова, Елеонора Димитрова.
Помагалото обединява публикации по студентски проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Университета, главно на студенти, но и на преподаватели от ЮФ.
Сборникът има изключителна практическа насоченост – да бъде настолно четиво на пчеларите за уредбата на тяхната дейност.
Тъкмо това е направило помагалото особено ценно и търсено от тях, което е атестат за сериозен успех на издадената книга.
„Казуси по семейно и наследствено право. Второ допълнено издание“ – автори д-р Димитър Топузов и доц. д-р Велина Тодорова
Сборникът предлага казуси и подбрана тълкувателна практика. Всеки от тематично обособените 75 казуса поставя въпроси от разнообразната материя на семейното и наследственото право, като се търсят практически значимите връзки с основни институти на останалите дялове на частното право.
Наред с казусите за семестриална подготовка сборникът включва и подбрани
казуси, давани през последните няколко години на държавни изпити по гражданскоправни науки. Поради относително по-голямата им важност, тези казуси са представени с разрешения. Поместената съдебна практика е с основополагащо значение за осмислянето на основни институти на семейното и наследственото право. Макар и сравнително достъпни днес, без актуалните пояснителни бележки, които сборникът предлага, голяма част от постановленията и тълкувателните решения на ВС и ВКС биха представлявали истинско изпитание за студентите, доколкото прилагането им се предхожда от предварителна проверка за актуалност с оглед на действащата уредба.
„Юридически лица с нестопанска цел. Гражданскоправен режим“, автори проф. д-р Поля Голева и доц. д.ю.н. Красен Стойчев
Книгата е посветена на гражданскоправната уредба на сдруженията и фондациите според действащото към 1 януари 2018 г. българското право. В нея са анализирани както общите им характеристики в качеството им на юридически лица с нестопанска цел, така и спецификите в техния правен режим. Специално внимание се отделя на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза. Предмет на анализ също така е и новият режим на вписването им в Агенцията по вписванията и на допустимата стопанска дейност. На фона на богата съдебна практика, натрупана през периода от приемането на Закона за юридическите лица с нестопанска цел досега, в книгата се обсъждат интересни и дискусионни въпроси относно юридическия статус, управлението и дейността на сдруженията и фондациите. Като приложение в книгата са включени и международни принципи, които управляват и защитават гражданското общество.
Книгата е полезна за съдии, длъжностни лица в Агенцията по вписванията, адвокати, студенти по право, както и за всички граждани и организации, интересуващи се от правния режим на сдруженията и фондациите у нас.
„Екологично право. Обща част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
„Екологично право. Специална част“ – второ преработено и допълнено издание, автор проф. д.ю.н. Георги Пенчев
Настоящото учебно ръководство има предназначението на основа за подготовката на студентите по едноименната учебна дисциплина. Направен е опит за кратко и съдържателно разглеждане на темите от общата част на българското екологично право при отчитане на международното публично екологично право и на правото на Европейския съюз по околната среда, които трябва да бъдат предмет на самостоятелни учебни дисциплини. Изложението е организирано при отчитане на традициите и е своеобразно (скромно) продължение на курса по екологично право на неговия основоположник – акад. Петко Стайнов в книгата му „Защита на природата (правни изследвания)“ от 1970 г.
Специалната част на настоящото учебно ръководство е посветена на правната защита на отделните природни ресурси, както и на някои видове дейности, които оказват значително въздействие върху околната среда.
При разработването на това учебно ръководство са съобразени литературата, законодателството и съдебната практика към 22.03.2019 г. Авторът се надява, че то ще представлява несъмнен интерес не само за студентите, но и за учените и практикуващите специалисти.
Сборник „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“ – съставители доц. д-р Стоян Ставру, д-р Димитър Топузов, докт. Николай Павлевчев
Сборникът от почти 500 страници съдържа 17 статии, систематизирани в 5 тематични раздела, посветени на проблемите на неоснователното обогатяване, включително на историческите, общотеоретичните, частноправните и публичноправните аспекти на неоснователното обогатяване.
По-голямата част от статиите бяха представени на проведената на 19.10.2018 г. конференция „Предизвикай: Неоснователното обогатяване!“, организирана от Професионален сайт „Предизвикай правото!“ и Съюза на съдиите в България.
Както на конференцията, така и на страниците на сборника може да се отбележи солидно пловдивско участие.
Сборник „Право и културни ценности“ – съставители проф. д-р Ирена Илиева и д-р Гергана Гозанска
Сборникът е съвместно издание на ЮФ и Института за държавата и правото на БАН. На повече от 600 страници книгата предоставя достъп до 28 материала, изследващи най-разнообразни аспекти от посочената област. Тематично те са разпределени в четири раздела.
Първият е посветен на международните и сравнителноправните проблеми, които поставят културните ценности, вторият раздел – на теоретико- и историкоправните аспекти по посочената тема.
Третият и четвъртият раздел разглеждат съответно публичноправните и частноправните измерения на защитата на културните ценности.
Повечето от публикуваните в сборника съчинения бяха представени на международен форум, проведен в края на 2018 г. в Пловдивския университет.
Българското семейно и наследствено право е вече част от Международната енциклопедия по право на издателство Клувър
Излезе от печат монография на английски език, посветена на българското лично, семейно и наследствено право, която допълва каталога на националните правопорядъци, представени в Международната енциклопедия по Семейно и наследствено право на издателство Клувър, Нидерландия. Автори на монографията са доц. д-р Велина Тодорова и гл. ас. д-р Димитър Топузов от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ и доц. д-р Стоян Ставру от Института по философия и социология при БАН. Авторският екип работи под общото научно и методическо ръководство на доц. Тодорова. Редактор на книгата е изтъкнатият европейски учен проф. Уолтър Пинтенс от изследователския университет в Льовен, Белгия.
Съдържателно монографията обхваща четири основни части, в които последователно са разгледани основните институти на българското лично, семейно, имуществено-брачното и наследствено право. Автор на първа част, в която са представени въпросите на правосубектността, гражданската регистрация, личните права и статута на лицата с умствени увреждания, е доц. Ст. Ставру. Семейноправната проблематика е анализирана от изследователите от Пловдивския университет. Д-р Д. Топузов разглежда проблемите на брака и фактическото съпружеско съжителство, а доц. Тодорова тези на развода, произхода, осиновяването, родителските права и настойничеството и попечителството. Уредбата на имуществените отношения между съпрузите, на която е посветена част трета, също е изследвана от доц. Тодорова. Наследствените отношения са разгледани от доц. Ст. Ставру и д-р Д. Топузов, като Ставру е автор на изложението, с което се представят общите въпроси на наследяването, приемането на наследството и неговото управление, а Топузов – на анализа на уредбата на наследяването по завещание и по закон.
Търсена е не само научноизследователска, но и практическа насоченост на труда. Освен че служат за академични цели, монографиите от поредицата „Семейно и наследствено право“ на Клувър са предназначени да улеснят работата на практикуващите юристи, в това число съдии, нотариуси, адвокати и длъжностни лица по гражданското състояние, които в днешния мултикултурен свят все по-често се оказват задължени да прилагат чуждестранното материално право.
Сборник „Научни четения, посветени на 140-годишнината от приемането на Търновската Конституция“ – съставител доц. д-р Христо Паунов
През 2019 г. се навършиха 140 години от приемането на Търновската конституция. По този повод катедрите по публичноправни науки и по наказателноправни науки към Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ организираха научни четения, с които отбелязаха 140-годишнината на Търновската конституция.
Настоящият сборник съдържа основните материали, които представиха участниците – учени от юридическите факултети и от други научни институции в страната, а това е безспорен атестат за представителния характер на събитието. Идеята на организаторите, че динамичните процеси на развитие в правото ще предизвикат интерес и по време на научните четения ще може да се разисква разнообразна проблематика, даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни правни отрасли.
В сборника са представени работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Поради мултидисциплинарността на представените материали и значителния брой участници се обособиха четири основни панела (като структурираме по същия начин и съдържанието на настоящия сборник), обхващащи различни области в правната наука: I. Теория и история на правото. Конституционно право; II. Административно право и процес. Данъчно право и процес; III. Наказателно право. Наказателен процес; IV. Правни въпроси в частното и международното право.
Надявяме се, че предложените научни изследвания ще предизвикат професионалния интерес на всички представители на юридическата професия, както и че сборникът ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите по право, така и за практикуващите юристи.
Излезе от печат книгата „Собственост – развитие и перспективи“ на доц. д-р Люба Панайотова
С настоящата книга се прави опит да се погледне напред в развитието на Вещното право, за което се твърди, че настъпва „една нова епоха“. Най-характерен изразител на това развитие е собствеността, но видяна в един широк контекст, а не само като типичен институт на вътрешното вещно право. Собствеността се оказва повлияна както от практиката на конституционните съдилища на държавите в Европа, така и от тази на ЕСПЧ. И понеже ние не живеем в един изолиран свят, а сме част от европейското семейство, то и националните ни системи не могат да игнорират повече появата на едно ново „наднационално“ понятие за собственост, както и наличието на различни системи за защита на собствениците. В книгата е проследено взаимодействието между тези системи за защита в търсене на хармония и баланс, както и по-добро поставяне на фундаменталните човешки права.
Излезе от печат книгата „Конституционно право – сборник с нормативни актове“. Съставител: доц. д-р Христо Паунов
Сборникът отразява развитието на съвременния български конституционализъм. Съдържанието му включва на първо място Конституцията на Република България, като ІV-та поред конституция в историята на суверенната българска държава. Конституцията е в сила от 13 юли 1991 г., вече е с пет поредни поправки през изминалите години и действа като основен и върховен закон, на който другите закони не могат да противоречат. Сборникът включва и ред закони, които развиват принципни положения на Конституцията и регулират обособени части от предмета на конституционното право. Включва и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание като уникален нормативен акт, както и някои подзаконови актове.
Конституционното право създава и регулира устройството и организацията на държавата и „задвижва“ държавната власт. То установява правила, форми и процедури на правотворчеството, регулира принципно взаимодействието между висшите държавни органи. Така конституционното право създава механизмите и закрепва основните начала и конструкции, а смисълът и предназначението на изградената държавна организация в крайна сметка е правата на гражданите да бъдат спазвани и гарантирани.
„Закон-слънце!” – казват юристите. Прочитът и вникването в действащата правна уредба прави от неориентирания човек гражданин, който е наясно със своите права и задължения в обществото. А прочитът и запознаването с действащото конституционно право „изкачва” същия този zoon politikon на покрива на държавата, откъдето може да обхване с поглед и разбиране как тя функционира и съответно да намери своето място.
Сборникът е предназначен за студенти по право (и близки до него специалности) и за практикуващи юристи, за всички, които са изкушени в правото и политиката; за народни представители, местни политици, политически партии, „изборджии“, т.е. за всички активни граждани.
Надяваме се, че сборникът ще е полезен, устоявайки на динамиката в законодателството, което по правило трябва да съответства на принципите на конституционализма.
Проф. д-р Емилия Друмева
Излезе от печат книгата „Действие на вписването по българското вещно право“ на д-р Ивайло Василев
Съдържанието на книгата предлага на читателя анализ на видовете действие на вписването на актове относно имоти – нотариални актове за прехвърляне или учредяване на вещни права, ипотеки, договори за особен залог върху търговско предприятие, възбрани, договори за аренда в земеделието, договори за наем, брачни договори, саморъчни завещания, искови молби и постановените по тях съдебни решения, актове за отказ от вещни права и т.н. Трудът съдържа и изследване на някои от най-съществените въпроси относно общите положения на вписването по българското вещно право – понятие за вписване, производство по вписване, отказ на съдията по вписванията, публичност на вписването и проблемът с добросъвестността на третите лица.
Институтът на вписването е анализиран през призмата на нормативната уредба по сега действащата персонална система на вписване (Закон за собствеността и Правилник за вписванията) и по реалната система на вписване (Закон за кадастъра и имотния регистър и Наредба № 2 от 2005 г. за воденето и съхраняването на имотния регистър), отнасяща се до правния режим на имотния регистър, който все още е в процес на създаване и не е въведен в нито един съдебен район в страната. Представена е най-значимата съдебна практика по изследваните въпроси. Направени са и предложения de lege ferenda за усъвършенстване на законодателството.
Съдържанието на книгата е актуално към м. септември 2018 г.
Автор на книгата е ас. д-р Ивайло Василев от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“. Трудът е особено актуален с оглед на предстоящия конкурс за нотариуси през м. ноември 2018г., поради което би представлявал интерес за всички кандидати. Книгата е полезна и за съдии по вписванията, нотариуси, адвокати, съдии, частни съдебни изпълнители, синдици, юрисконсулти, преподаватели и студенти по право, както и всички практикуващи юристи с интереси в материята на вещното право.
Излезе от печат книгата „Конституционно право“ (5-то допълнено и преработено издание, изд. Сиела) на проф. д-р Емилия Друмева
Четвъртото издание на „Конституционно право“ от края на 2013 г. бързо се изчерпа, което насърчи подготовката на настоящето V-то преработено и допълнено издание, продължаващо представянето на българското конституционно право, както и основни черти на конституционализма по света.
През изминалите оттогава години българският конституционализъм преживя развитие, изпълнено с напрежение, но и с постигани удачни решения. След широка обществена дискусия бе приет и действа нов Изборен кодекс (2014 г.), втори поред в рамките на 3 години, което само за себе си трудно се съвместява с нормотворческата традиция. Но този Изборен кодекс се прилага, вече има изменения и по него са произведени избори за Европейски парламент (2014 г.), предсрочни избори за Народно събрание (2014 г. и 2017 г.), местни избори (2015 г.) и президентски избори (2016 г.), т.е. Изборният кодекс е работещ инструмент, създаден в отговор на справедливата потребност от подобряване на нормативната рамка на изборите и произвеждането им в съответствие с международните стандарти. В същото време дебатът за правилата, по които ние гражданите изразяваме политическата си воля, продължава да вълнува експертите и широката общественост. Конструктивността на този дебат зависи от познаването на характеристиките на различните изборни системи, на техните предимства и недостатъци – все въпроси, които присъстват в книгата „Конституционно право“ още от нейното първо издание и имат развитие в настоящото пето издание. Произведоха се и два национални референдума, което е свидетелство за силна изява на демократичния принцип. Законовата уредба претърпя промени, целящи да улеснят инициативите и резултатно участие на гражданите в пряката демокрация. Конституцията се сдоби с още една „поправка“ (2015 г.), V-та поред, движена от стремежа за по-ефективна съдебна власт: промени се структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет – след ревизията той работи в три формата: съдийска колегия, прокурорска колегия и пленум, със съответните правомощия. С V-тата поправка редом с омбудсмана се добави още един субект – Висшият адвокатски съвет, който да брани гражданите пред Конституционния съд при нетърпимо посегателство от страна на законодателя върху основни права и свободи. Конституционният съд като пазител на върховенството на Конституцията произнесе през изминалите три години интересни решения, покриващи различни сектори на конституционното пространство. В настоящето V-то издание се продължава посочването на водещата съдебна практика след всеки раздел от изложението.
Надявам се, че V-тото издание ще е полезно в динамиката на реалния конституционализъм. В рамките на предстоящето през 2018 г. Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България поема, ще има импулси и насърчение за търсене и постигане на верни отговори и решения за Европа, за държавата ни и за всеки един от нас.
Проф. д-р Емилия Друмева
–
Излезе от печат сборникът „Правото – традиции и перспективи“
Настоящият сборник е посветен на 25-годишнината от създаването на Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. По този повод се състоя Юбилейна научна конференция, като материалите от нея са поместени в сборника. Значителният брой участници и предложените материали дадоха възможност да се обособят няколко панела, обхващащи на практика всички области на правната наука: гражданскоправни, публичноправни, международноправни, теория и история на правото и наказателноправни науки.
В конференцията, проведена на 19 и 20 септември 2017 г. в Пловдив, взеха участие учени от юридическите факултети и научни институции в страната, както и гости от чужбина и това е безспорен атестат за нейния представителен характер. Темата на конференцията беше „Правото – традиции и перспективи“ и тази широка формула даде възможност за участие на много учени с научни публикации в различни отрасли на правото. Представени са работи както на утвърдени имена в правната наука, така и на млади автори, които публикуват едни от първите си научни разработки. Целта на редакционната колегия бе да даде място в сборника на всички представени научни доклади, като в някои случаи се извършваха необходимите корекции със съдействието на самите автори. Надяваме се, че настоящият сборник ще бъде полезно четиво както за преподавателите и студентите, така и за практикуващите юристи.
Дата на издаване: юни 2018 г.
ISBN: 978-954-28-2625-5
–
Излезе от печат книгата „Несъстоятелност“ на доц. д-р Григор Григоров
Книгата е посветена на режима на несъстоятелността по Търговския закон (ТЗ). В нея за първи път у нас са формулирани основните принципи на производството по несъстоятелност; направен е детайлен анализ на понятието за свръхзадълженост по чл. 742, ал. 1 ТЗ и е изяснен институтът на прекратяване на договори от синдика по чл. 644 ТЗ. Специално внимание е отделено на кредиторите на несъстоятелността, на обхвата и последиците от спирането на съдебни и изпълнителни производства по чл. 637 и 638 ТЗ, на спирането на плащанията като презумпция за неплатежоспособност по чл. 608, ал. 2 ТЗ и на въпросите на послесмъртната несъстоятелност. Анализирани са някои проблеми, свързани с недействителността на сделки и действия по чл. 645 – 647 ТЗ, с прекратяването на участия на несъстоятелния длъжник в търговско дружество и със заличаването на длъжника като правен субект.
При анализа на правната уредба (нерядко неясна или твърде лаконична) са взети предвид регламентацията в чуждите законодателства и чуждестранната доктрина по въпросите на несъстоятелността. Коментирани са и измененията и допълненията в ТЗ, в сила от 3 януари 2017 г., включително новата част пета относно производството по стабилизация на търговец. Анализирана е съдебната практика. Направени са и критични бележки по някои законодателни решения и са обосновани предложения de lege ferenda.
Излезе от печат книгата „Финансово право“ – пето преработено и допълнено издание – на проф. д-р Иван Г. Стоянов
За първи път учебник по финансово право се издава в четири части: обща част, специална част, конституционно правосъдие в сферата на публичните финанси, казуси. Учебникът обхваща и изяснява всички институти на ФП. Особено актуална е глава „Управление на държавния дълг (Правни аспекти)“ – някои западни автори говорят за „планина от дългове“. Това, както и други разработки, придава монографичен характер на учебника. Разработените казуси, редицата решения на ВАС и на КС, както и предложенията de lege ferenda засилват практическата насоченост на учебника.
Финансовото право съдържа в себе си логическата и сложна връзка между финанси и право. В условията на продължаваща световна финансова криза въпросите на публичните финанси и на финансовото законодателство придобиват особена актуалност.
Учебникът може да се ползва не само от студенти – юристи и икономисти, но и от докторанти, специалисти от практиката и от всички, които проявяват интерес към „най-деликатната работа в управлението на съвременната държава“.
Излезе от печат книгата „Предприятието ползвател в индивидуалното трудово право“ на доц. д-р Ярослава Генова
Излезе от печат книгата „Право на Европейския съюз“ (трето основно преработено и допълнено издание) на проф. д-р Жасмин Попова
Пет години след влизане в сила на Договора от Лисабон, въвел най-съществената реформа в правната система на европейското обединение след учредителните Римски договори, и близо година след края на първата голяма икономическа и финансова криза от създаването му, целта на настоящия труд е да представи в синтезиран вид актуална и обективна картина на европейския правов ред след Лисабон. Стремежът на автора е, на базата на натрупаната институционална и съдебна практика, да очертае и първите тенденции и преценки за функционирането на Европейския съюз в началото на ХХІ век, основани на анализ на неговата автономна правна система, създадена с амбицията да бъде основа за един
истински политически съюз.
Предназначено както за академичните среди, така и за представителите на държавната администрация и правораздавателните органи, които участват в изработването , прилагането и съблюдаването на правото на Съюза , изследването се стреми да отрази актуалната съдебна практика на Съда на ЕС, както и да посочи основните проблеми и предизвикателства, които възникват при прилагането на това право в България.
Излезе от печат книгата „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“
През месец март 2013 г. преподавателски екип от Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ изготви и спечели проект на тема „Религиозната толерантност от древността до наши дни“, който се финансира от Фонд „Научни изследвания на ПУ“. В края на първата година от началото на проекта, след проведена международна конференция, са отпечатани два сборника: „Религиозната толерантност в древността“ и „Религиозната толерантност в съвременния свят“.
През втората година на проекта, участниците в колоквиума през май 2014 г. фокусираха дискусията и изследванията предимно върху правния режим на вероизповеданията, взаимоотношенията между държавата и християнската Църква и върху отношенията на държавата към имуществото на религиозните общности. В резултат на представените доклади и проведените дискусии е реализиран третият сборник – „Актуални аспекти на религиозната толерантност в България“.
Излезе от печат книгата „Семейните отношения в променящия се свят“
Книгата предлага за първи път в България мултидисциплинарен анализ на въпроси, традиционно разглеждани като семейноправни. Тя включва интерпретации на семейноправни отношения и семейно правосъдие от перспективата на конституционното, трудовото и европейското право, на икономическия и социологическия анализ. Централен е въпросът за границите между частното договаряне и намесата на държавата в отношенията между членовете на семейството. Академичният анализ е допълнен от позицията на практикуващите юристи.
Сборникът предлага класически и смели интерпретации на брака и съжителството без брак. Римскоправната концепция за брака се оглежда в съвременното разбиране за този съюз, въплътено в модерното семейно право. Повлиян от времето е и центърът на книгата около тълкуването на противоречивия институт на брачния договор. Българските автори, както и колегите им от Холандия, Полша и Испания, предлагат тълкуване на института в сравнение с други имуществени брачни режими от различни перспективи. Застъпени са две полярни тези – брачният договор е инструмент, който може да удовлетвори всички потребности от регулация в семейството, но и тезата за границите на договорната свобода, определена от семейноправните принципи и ценности. Полезен е сравнителноправният поглед към различни системи на уредба на брачния договор и имуществените брачни режими, както и към режимите за уредба на имуществени отношения в двойки, съжителстващи без брак.
Друг център на книгата е уредбата на отношенията между родителите и децата. Представена е позиция по българската дискусия за правата на майките или на бащите и за интересите на детето при прекратяване на брака. Критично е осмислена позицията на законодателя и на съдебната практика за решаването на споровете между родителите. Представени са и идеи за промени както в законодателството за семейството, така и при тълкуването му в контекста на съвременните тенденции в поведението на членовете на семейството и в интерес на децата.
Инициатор на мултидисциплинарния анализ е изследователски екип от Юридическия факултет и от Факултета за икономически и социални науки на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Излезе от печат новата книга на Красимир Митев „Неоснователно обогатяване по чл. 55-58 ЗЗД
В книгата се разглежда задължението за връщане на получено без основание: условията, при които то се поражда; неговото съдържание; обем и действие (изпълнение и неизпълнение). Уредбата му е част от института на неоснователното обогатяване (чл. 55–59 ЗЗД), включващ два основни фактически състава: получаването на нещо без основание (чл. 55–58 ЗЗД) и неоснователното обогатяване за чужда сметка (т.нар. общ фактически състав – чл. 59 ЗЗД). Първият състав, който е предмет на изследване в книгата, е допълнително разделен на три подсъстава – получено при начална липса на основание; с оглед на неосъществено или на отпаднало основание. Техният корен е в римското право, далеч преди да се появи идеята за общо правило, според което всяко неоснователно обогатяване за чужда сметка поражда задължение на обогатения към обеднелия. Тя намира окончателно признание в края на XIX и началото на XX век. Задължението за реституция, пораждащо се при получаване на нещо без основание, обаче не е „погълнато“ от общaтa норма, а повечето съвременни законодателства запазват самостоятелната му уредба. Причините за това разрешение се крият както в неговия генезис, така и във функциите, които то изпълнява. Първата цел на задължението за връщане на полученото без основание не е да се отстрани нечие неоснователно обогатяване, а да се осъществи реституция на даденото. Щом някой е получил нещо от другиго, за да се погаси вземане, следва по принцип да е обвързан със задължение за връщането му, ако се окаже, че вземането не е съществувало или е отпаднало с обратна сила. Обстоятелството, че условието за получаване (юридически факт или правоотношение) не е (вече) налично, е достатъчна причина за възникване на реституционно задължение. Затова обогатяването на получателя поначало не е сред условията за пораждане на това задължение. То придобива значение в отделни случаи, когато полученото не може да се върне в натура.
Представяме научната продукция на Юридическия факултет за периода 2012-2013 г. в три тематични сборника